Poznań: Zaczyna się budowa zbiorników retencyjnych na Starym Rynku. Zmiana miejsca oglądania koziołków!

Stare Miasto Poznań Stary Rynek remont fot. Sławek Wąchała

Od 25 lipca na Starym Rynku znów zmieni się organizacja ruchu. W miejscu, z którego do tej pory turyści oglądali zegar z trykającymi się koziołkami, rozpocznie się budowa gazociągu, dlatego od tego dnia turyści będą mogli oglądać koziołki z miejsca przy fontannie Prozerpiny.

W poniedziałek przed ratuszem rozpoczną się prace przy wykopie pod gazociąg, później w tym miejscu badania będą przeprowadzać archeolodzy i dopiero po tym, jak zakończa prace, na to miejsce wejdą gazownicy by położyć i połączyć rury gazociągu. Dlatego musiało się zmienić miejsce oglądania koziołków – na to nowe najwygodniej dojść od strony ul. Wielkiej lub Żydowskiej.

„Prace będą prowadzone tak, by jak najszybciej można było przywrócić przestrzeń turystom i mieszkańcom” – zapewnia spółka PIM. – „Przypominamy, że koziołki na ratuszowej wieży można oglądać dwa razy w ciągu dnia – o godz. 12:00 i 15:00”.

Również na początku przyszłego tygodnia planowany jest transport części zbiornika retencyjnego, które sprowadzane są z Turcji.
„To liczące ok. trzech metrów średnicy rury” – wyjaśnia PIM.- „Przewożone są one w odcinkach liczących także trzy metry. Z powodu ich niestandardowych rozmiarów, podczas transportu mogą występować czasowe utrudnienia w ruchu pieszym na płycie Starego Rynku oraz kołowym w jego okolicy. W trakcie dostawy i montażu elementów zbiornika może występować także hałas. Docelowo konstrukcję zbiornika retencyjnego przy budynku Wagi Miejskiej stanowić będzie bateria dwóch połączonych ze sobą rurociągów o długości 30 metrów każdy. Planowana pojemność powstającego zbiornika to 424 metry sześcienne. Jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych. Powstaje on w głębokim wykopie w pobliżu budynku Wagi Miejskiej, w miejscu pozostałości po fundamentach tzw. Nowego Ratusza, które uprzednio zostały zbadane przez archeologów. Drugi duży zbiornik retencyjny planowany jest na wschodniej stronie Starego Rynku, przed domkami budniczymi. Ponadto powstaną dwa mniejsze zbiorniki, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni”.

PIM ostrzega, że w rejonie robót należy zachować ostrożność i poruszać się tylko wyznaczonymi trasami. Są one tak wyznaczone, by piesi mogli dojść do każdego budynku i do każdego lokalu.

Podziel się: