Poznań: Zaczęły się wykopaliska na Naramowicach

wykopaliska archeologiczne Naramowice, fot. PIM
Łagodna jak dotąd zima sprzyja pracom w terenie – i dlatego na trasie tramwaju na Naramowice nadal mogą pracować archeolodzy. Tym razem przenoszą się w rejony ulic Jasnej Roli, Naramowickiej i Lechickiej. Co tym razem mogą znaleźć?

W parku Kosynierów, gdzie pracowali do tej pory, znaleźli pozostałości osady sprzed 2 tysięcy lat i było to cenne odkrycie. Teraz spodziewają się znaleźć obiekty militarne: m.in schron amunicyjny, artyleryjski oraz mobilizacyjny.

– Archeolodzy teraz pojawią się także w rejonie skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej oraz schronów przy ul. Sarmackiej. To tereny w strefie ochrony konserwatorskiej, dlatego należy je przebadać przed pracami budowlanymi – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes PIM.

W trakcie kolejnego etapu prac związanych z budową tramwaju na Naramowice archeolodzy zbadają ponad osiem hektarów terenu. Wykopaliska jednak nie powinny utrudniać w ruchu drogowego, nie spowodują również opóźnień w budowie trasy tramwajowej – są wpisane w harmonogram inwestycji i nie wpłyną na termin wykonania zadania.

Planowana trasa na Naramowice będzie miała ok. 3,3 km długości. Inwestycja obejmuje też budowę niemal 7,5 km dróg, łącznie z ulicami dojazdowymi i skrzyżowaniami. Do połączenia z nowym torowiskiem przygotowana jest już rozbudowana pętla Wilczak.

PIM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: