Poznań: Zabytkowy tramwaj z gościnną wizytą na poznańskich torach. “To jego wielki powrót”

Tramwaj typu 4N1 przed wielu laty woził poznaniaków, ale później został kupiony i odrestaurowany przez MPK w Krakowie, stając się tamtejszą atrakcją turystyczną. Tego lata jednak ponownie będzie go można zobaczyć na poznańskich torach.

– To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu – wyjaśnia Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. – Spółki zdecydowały wymienić się na okres wakacyjny swoimi pojazdami. Po Krakowie będzie kursował poznański 102N, czyli “kanciak”, natomiast do Poznania przyjechał 4N1. To jego wielki powrót, przed laty bowiem woził poznaniaków.

Wagon typu 4N1 został wyprodukowany w 1958 roku w Chorzowie i stamtąd przyjechał do Poznania. Woził tu pasażerów aż do 1992 roku! Później wycofano go z regularnych kursów, pełnił funkcję wagonu gospodarczego, ale korzystano z niego coraz rzadziej. W 2017 roku został kupiony przez MPK Kraków i przewieziony do stolicy Małopolski, by zasilić tamtejszy zabytkowy tabor turystyczny. Tam też przeszedł gruntowny remont.

– W 2021 roku, jako pojazd historyczny, wrócił na torowiska, a dokładniej na krakowską linię muzealną – mówi Marek Gancarczyk z MPK S.A. w Krakowie. – Po raz pierwszy został zaprezentowany w ubiegłym roku, podczas organizowanej w Krakowie parady tramwajów typu N. Był to ostatni fabrycznie wyprodukowany wagon z rodziny N, którego brakowało w historycznej kolekcji krakowskiego przewoźnika.

Z uwagi na rok produkcji przyporządkowany mu został numer pochodzący z pierwszego okresu eksploatacji w Krakowie, odpowiadający jednemu z pierwszych wagonów typu 4N – 43.
– W Poznaniu jako wagon liniowy miał numer inwentarzowy 225, a od 1978 roku – 703 – wyjaśnia Waldemar Łosiak, kustosz Muzeum Komunikacji MPK Poznań. – Jako wagon techniczny miał numer 2025. To dwukierunkowy, jednoczłonowy wagon silnikowy, wyposażony w cztery odsuwane ręcznie drzwi.

Krakowsko-poznański wagon będzie obsługiwał wydarzenia okolicznościowe oraz linie turystyczne, a po raz pierwszy będzie można wybrać się nim na przejażdżkę w sobotę, 23 kwietnia, z okazji otwarcia trasy tramwajowej na Naramowice. Będzie obsługiwać specjalnie uruchomioną z tej okazji linię turystyczną nr 20. W godzinach od 10.00 do 18.00 tramwaj 4N1 będzie kursował po trasie: BŁAŻEJA – al. Praw Kobiet – Naramowicka – WILCZAK (częstotliwość kursowania co 30 minut, na przejazd będzie obowiązywała taryfa turystyczna ZTM).

– Co roku staramy się jak najbardziej uatrakcyjnić tabor, którym realizowane są przewozy okolicznościowe oraz kursy na liniach turystycznych – dodaje Krzysztof Dostatni. – Gościły już u nas autobusy Jelcz M11 i Ikarus 280 w wersji podmiejskiej z Wrocławia. W minionym sezonie uruchamiany był tramwaj Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer, a na linii autobusowej kursował pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino. Na ten rok również przygotowujemy atrakcje. Jedną z nich będzie właśnie tramwaj typu N.

Podziel się: