Poznań: Zabrakło szczepionek przeciwko grypie. Po jednym dniu!

szczepienia fot. UMP
Poznańscy seniorzy od dziś mogli się szczepić bezpłatnie przeciwko grypie. Miasto przygotowało 3 tysiące szczepionek – i okazało się, że to zdecydowanie za mało. „Gdybyśmy mieli jeszcze raz tyle, też wszystkie by poszły” – mówi pracownica jednej z wyznaczonych przychodni.

„Dzwoniłem do czterech z listy wyznaczonej do szczepienia” – napisał do nas pan Mieczysław. – „W żadnej już w poniedziałek rano nie było szczepionek. Na wszystkie byli już umówieni pacjenci i czekali. Nie wszędzie udało mi się dodzwonić, niestety zwyczaje w naszych przychodniach się nie zmieniły ze względu na pandemię i rzadko kto fatyguje się, żeby odebrać telefon”.

Kilka z osób, którym nie udało się dodzwonić, wybrało się do przechodni osobiście. I też odbili się od drzwi. Mieszkańcy Jeżyc narzekali na fatalną organizację pracy w przychodni przy Mickiewicza. ich zdaniem mimo że tak jest od lat i co roku składają skargi do wydziału zdrowia – to i tak ta przychodnia zawsze dostaje szczepionki, choć, jak uważają seniorzy, nie spełnia żadnych kryterium ani jakości obsługi, ani bezpieczeństwa, a szczególnie teraz, w czasie pandemii. W tym roku musieli sami utworzyć komitet kolejkowy, by zaprowadzić jaki taki porządek.

Pani Joanna Kuśmierek ze Starego Miasta jest jedną z tych, którym się udało dodzwonić i umówić na szczepienie w NFZ na Solnej.
– Dzwoniłam od 7.00 rano, bo to też moja przychodnia rodzinna, więc wiem, jak pracują – wyjaśnia. – No i udało mi się, i po dwóch godzinach byłam po szczepieniu. Ale przed przychodnią rzeczywiście stało sporo ludzi, którzy narzekali, że dla nich szczepionek nie wystarczyło.

Podobna sytuacja była we wszystkich pozostałych placówkach, bo szczepionek było po prostu za mało. Miasto zaplanowało ich 7 tysięcy, o 2 tysiące więcej niż w poprzednich latach ze względu na pandemię. Jednak na razie udało się kupić 3 tysiące, bo po prostu więcej nie ma w hurtowniach.
– W następnych dniach na pewno będą kolejne dostawy – zapewniał w ubiegłym tygodniu prezydent Jaśkowiak informując o szczepieniach.

Miejmy nadzieję, że rzeczywiście będą – bo na razie wielu zainteresowanych odeszło z kwitkiem od drzwi wyznaczonych przychodni.

Przypomnijmy, że prawo do bezpłatnej szczepionki mają osoby, które skończyły 60 lat, mieszkają w Poznaniu i tu płacą podatki.

el

Podziel się: