Poznań: Więcej darmowych szczepionek na grypę

szczepienia fot. UMP
Nawet 7 tysięcy poznaniaków – seniorek i seniorów – będzie mogło w tym sezonie zaszczepić się przeciwko grypie. Radni podczas wczorajszej sesji jednogłośnie zgodzili się na propozycję prezydenta, by kupić o 2 tysiące szczepionek więcej niż planowano.

Miasto każdego roku kupuje szczepionki przeciw grypie, z których później mogą bezpłatnie skorzystać poznańscy seniorzy i seniorki – wynika to z przyjętego w 2018 roku programu profilaktyki zachorowań. Zakładał on, że szczepienia przeciwko tej chorobie będą finansowane z budżetu Poznania przez kolejne 5 lat. Planowany koszt programu to 1,5 mln zł – po 300 tys. na rok.

Jednak po wybuchu pandemii miasto wyda o 150 tys. zł więcej na szczepionki – zgodzili się na to radni podczas wtorkowej sesji. Dodatkowe pieniądze pozwolą zaszczepić o 2 tysiące seniorów więcej niż zwykle, pod warunkiem, że na rynku będzie dostępna odpowiednia liczba szczepionek.

Z programu profilaktycznego będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat, są czasowo lub na stałe zameldowane w Poznaniu i tutaj rozliczają swój podatek. W ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień mogło skorzystać ok. 5,1 tysięcy poznaniaków i poznanianek.

Eksperci zgodnie twierdzą, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Szczególnie ważne są dla osób z grupy o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z ich otoczenia oraz ich opiekunów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej kobietom w ciąży, dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.

Realizatorem miejskiego programu jest spółka Edictum. Darmowe szczepienia w Poznaniu ruszą, kiedy do Polski dotrą szczepionki na ten sezon. Proces ich wytwarzania zawsze jest ściśle ograniczony czasem – każdego roku WHO wydaje zalecenia dotyczące składu szczepionek na przyszły sezon epidemiczny. To ważne, bo wirusy grypy charakteryzują się wysokim poziomem zmienności. Dlatego eksperci WHO dokonują corocznie przeglądu sytuacji epidemiologicznej grypy i – jeżeli to konieczne – zalecają użycie w procesie wytwarzania szczepionek na kolejny sezon nowych szczepów wirusa.

W Polsce sezon grypowy trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

UMP, el

Podziel się: