policja fot. policja

Poznań: Zabójstwo sprzed lat. Kto zabił Kazimierę Kurkowiak?

Policjanci z Archiwum X zajmują się zabójstwem Kazimiery Kurkowiak, do którego doszło 29 lat temu na ulicy Jędrzejowskiej w Poznaniu.

W jednym z budynków przy ulicy Jędrzejowskiej mieszkały dwie siostry: Kazimiera i Zofia Kurkowiak. 29 listopada 1991 roku wieczorem obie były w domu: Kazimiera w piwnicy, Zofia na piętrze budynku, gdy do budynku wdarł się nieznany sprawca.

Napastnik zaatakował najpierw Kazimierę w piwnicy i zaczął ją dusić. hałas i krzyki siostry usłyszała Zofia i zbiegła z góry, by pomóc siostrze. Jednak mężczyzna był silniejszy i obezwładnił obie kobiety. Okazało się, że motyw napaści jest czysto rabunkowy: mężczyzna żądał od kobiet informacji, gdzie trzymają pieniądze. Gdy się dowiedział, zostawił je związane w jednym z pokojów i poszedł sprawdzić, czy gotówka jest rzeczywiście tam, gdzie powiedziały.

W tym czasie Zofii udało się uwolnić z więzów i uciec do sąsiadów. To oni wezwali policję, bo gdy przyszli do domu sióstr Kurkowiak sprawdzić, co się stało, znaleźli na podłodze martwą Kazimierę.

Funkcjonariusze przeprowadzili szczegółowe oględziny miejsca zabójstwa, zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych i przesłuchali wszystkich ustalonych świadków, łącznie z ocalałą siostrą. Niestety, nie udało im się ustalić tożsamości napastnika.

Teraz sprawa tego zabójstwa trafiła na biurka policjantów z Archiwum X, którzy jeszcze raz dokładnie analizują wszystkie dostępne dowody i zabezpieczone ślady, mając do dyspozycji znacznie nowocześniejsze i precyzyjne metody niż w latach 90. Warto dodać, że to ci sami policjanci, którym w grudniu ubiegłego roku udało się wykryć i zatrzymać sprawcę zabójstwa Zyty Michalskiej sprzed 26 lat.

Funkcjonariusze proszą też wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat tego zdarzenia lub mężczyzny, który może mieć związek z tym zabójstwem, o kontakt pod numerem telefonu 572 900 236 lub mailowo pod adresem: archiwum.x@po.policja.gov.pl.

KMP Poznań