targi Animal Fest fot. MTP

Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na Animal Fest, czyli pokaz zwierząt z całego świata. Przeciwko imprezie protestują poznańscy Zieloni. Napisali w tej sprawie do prezydenta Jaśkowiaka.

Od 21 do 22 sierpnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich będą się odbywały targi Animal Fest Summer, czyli wystawa zwierząt egzotycznych, domowych, gospodarskich z całego świata: od wielbłądów poprzez lamy i alpaki aż po skunksy czy jeżozwierze. Będą też płazy i gady, a większość z nich to podopieczni fundacji zajmujących się ratowaniem zwierząt. Bo celem targów jest – poza pokazaniem najmłodszym poznaniakom egzotycznych zwierząt – także uświadomienie, jak łatwo zrobić im krzywdę i jaką trauma dla zwierząt egzotycznych jest hodowanie ich w nieodpowiednich warunkach. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że wiele osób kupuje egzotyczne zwierzęta, bo jest taka moda, nie mając pojęcia o tym, jak należy się nimi opiekować. Na miejscu będą też obecni przedstawiciele fundacji, między innymi Fundacji Benek, Fundacji Dla Zwierząt Animalia czy Animal Security, które udostępniają zwierzęta, by opowiedzieć o ich losach

Dzieci będą mogły przejechać się na kucyku, a także karmić zwierzęta odpowiednią dla nich karmą, przy okazji dowiadując się, że to nie jest wszystko jedno, co domowym pupilom podaje sie do jedzenie i że jedzenie ludzi może być dla wielu zwierząt śmiertelną trucizną.

Z argumentacją organizatorów targów nie zgadzają się poznańscy Zieloni, którzy w tej sprawie wystosowali apel do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Oto jego treść:

„Szanowny Panie Prezydencie,

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 21-22 sierpnia 2021 ma odbyć się wydarzenie pod nazwą Animal Fest. Wydarzenie na którym na stosunkowo małej przestrzeni, w obcym środowisku mają być trzymane egzotyczne zwierzęta różnych gatunków. Trzymanie egzotycznych zwierząt w nieprzystosowanych do tego pawilonach targowych, narażonych na hałas, obecność tysięcy ludzi oraz sąsiedztwo zwierząt innych gatunków ma barbarzyński charakter – dla wielu z tych zwierząt może skończyć się śmiercią, a z pewnością olbrzymią traumą.

Wydarzenie to wzbudza wątpliwości natury prawnej oraz etycznej. Pokazy zwierząt egzotycznych poza ich miejscem przebywania może być zakwalifikowane jako obwoźna menażeria, zakazana przez prawo. Natomiast promocja hodowli egzotycznych zwierząt ma wyjątkowo negatywny społecznie charakter. Pomimo, że pokazywane na „wystawie” zwierzęta mogą posiadać odpowiednią dokumentację to skutkiem promocji takich hodowli jest zwiększony popyt na egzotyczne zwierzęta skutkujący przemytem tysięcy nielegalnie wywożonych egzotycznych zwierząt. Te, które przetrwają brutalny transport, są trzymane w nieodpowiednich warunkach, a potem gdy „się znudzą” wypuszczane do najbliższego lasu lub jeziora umierając w męczarniach, zagrażając naturalnemu ekosystemowi oraz często także ludziom.

Pan Prezydent jasno wyraził swoje stanowisko zakazując cyrkom z udziałem zwierząt występów na terenach miasta, zgodne z wolą większości mieszkańców miasta oraz wszystkich miłośników zwierząt. Dziś wykorzystując luki prawne próbuje się w analogiczny, niegodny sposób traktować zwierzęta na terenach MTP, apelujemy w związku z tym o pilną interwencję Pana Prezydenta!”.