Historia Powstania Wielkopolskiego, wystawa fot. WUW

Poznań: Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim w rocznicę traktatu w Trewirze

16 lutego 1919 roku w Trewirze państwa Ententy podpisały z Republiką Weimarską traktat rozejmowy, który zakończył Powstanie Wielkopolskie. Przed urzędem wojewódzkim trwa wystawa poświęcona powstaniu.

Dla Wielkopolan podpisanie traktatu w Trewirze jest wyjątkowo ważnym wydarzeniem, ponieważ kończyło trwające od 27 grudnia 1918 roku Powstanie Wielkopolskie. Z tej okazji przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu od wczoraj można oglądać wystawę poświęconą historii zwycięskiego powstania.

Ekspozycja przed gmachem WUW w Poznaniu znajduje się od strony al. Niepodległości, a przygotowało ją stowarzyszenie “Projekt Poznań”. Formą nawiązuje do minionych 9 edycji “Toastu za Zwycięstwo” – corocznej inicjatywy o charakterze kulturalno-edukacyjnej.

Otwarcie wystawy uświetnił wykład “Zwycięstwo słusznej sprawy. Rozejm w Trewirze 16 II 1919 r.”, dr Adama Pleskaczyńskiego z Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, a w jej otwarciu wzięli udział Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm RP Jadwiga Emilewicz, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wicewojewodowie Aneta Niestrawska i Maciej Bieniek.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2021 roku.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze