Poznań: „Wystawa jednego eksponatu” w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

wystawa jednego eksponatu fot. MPW
Najcenniejsze obiekty z kolekcji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i ich wyjątkowe historie można podziwiać na nowej wystawie, która została otwarta wczoraj w muzeum.

„Wystawa jednego eksponatu” prezentuje najciekawsze i najbardziej wartościowe obiektów wydobyte z przepastnych muzealnych magazynów – co miesiąc będzie to jeden eksponat i jego wyjątkowa historia. Bo w tej wystawie chodzi nie tylko o zaprezentowanie kolekcji, ale również podkreślenie rangi i znaczenia każdej pamiątki po Powstaniu Wielkopolskim, jaka trafia do muzealnych zbiorów.

„Bohaterem pierwszej odsłony „Wystawy jednego eksponatu” będzie poduszka do odznaczeń Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. gen. Józefa Hallera” – informuje muzeum. – „Ta cenna pamiątka przekazana do Muzeum przez Stanisława Tulińskiego, syna powstańca wielkopolskiego, jest przykładem jak unikatowe obiekty przechowywane są w rodzinnych archiwach i jak pieczołowicie Wielkopolanie pielęgnują pamięć o przeszłości”.

Natomiast podczas wernisażu można było oglądać jeszcze jeden szczególny obiekt – sztandar poznańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w latach 70. ubiegłego wieku został zakupiony przez niemieckiego kolekcjonera na targu staroci. Na przestrzeni kolejnych lat zmieniał właścicieli, by w 2021 r. stać się ostatecznie ozdobą kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

„Wystawa jednego eksponatu” będzie gościć pod dachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 do 6 stycznia 2022 roku.

Muzeum zaprasza też miłośników wielkopolskiej przeszłości do udziału w kolejnej edycji akcji „Podziel się swoją historią”. Pozyskane w czasie jej trwania pamiątki staną się częścią ekspozycji w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, której otwarcie planowane jest na 2024 r. Dotąd dzięki ofiarności darczyńców do muzeum trafiło ponad 800 muzealiów.

Wszystkich, którzy chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do budowy nowego muzeum, dzieląc się rodzinnymi pamiątkami i związaną z nimi historią, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do kontaktu: tel.: (61) 853 19 93 lub e-mail: odwach@wmn.poznan.pl.