Poznań: Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz mieszkanie! Seria włamań na osiedlach

Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Czas wakacji i urlopów to także czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Poznańska policja odnotowała serię włamań na osiedlach, i to w dodatku z wykorzystaniem nowych metod. Jak zabezpieczyć się przed włamaniem i kradzieżą?

Jak informuje portal poznan.naszemiasto.pl, od początku lata poznańscy policjanci tylko na osiedlu Stare Żegrze odnotowali 5 włamań i kradzież pieniędzy oraz cennych przedmiotów. Podobne kradzieże miały miejsce na osiedlach Orła Białego, Polan i Kopernika.

Złodzieje zazwyczaj włamują się w godzinach między 8.00 a 12.00, ale wcześniej obserwują mieszkanie i zwyczaje domowników, a zdarza się też, że szarpią za klamkę u drzwi, żeby sprawdzić, czy mieszkanie jest zamknięte. Stosują też bardziej wyrafinowane metody: zostawiają na przykład jednogroszową monetę na wycieraczce. Jeśli moneta leży przez cały dzień, to według złodziei znaczy, że lokatorów nie ma w domu. Mogą też natłuścić klamkę olejem, zostawić różaniec czy oznaczyć drzwi w inny sposób.

Policjanci przede wszystkim ostrzegają przed wpuszczaniem do budynku osób, których nie znamy, a tym bardziej nie wpuszczać kogoś takiego do mieszkania. Argument, że to pracownik energetyki czy spółdzielnie nie powinien zmylić – te osoby powinny mieć identyfikator, a ich wizyta jest zapowiedziana przez ogłoszenia na klatkach schodowych.

Zalecają też zwracanie uwagi na dziwne przedmioty zostawiane przy drzwiach lub oznaczenia przy mieszkaniu. Warto wtedy porozmawiać z sąsiadami i poinformować ich o tym, bo, jak to się mówi, człowiek ostrzeżony wart jest dwóch. Dobrą metodą jest poproszenie sąsiadów o zwracanie uwagi na nasze mieszkanie, jeśli wyjeżdżamy na wakacje. W czasie ich wakacji można im się odwzajemnić za tę przysługę.

Jeśli zauważymy, że ktoś obserwuje budynek, usiłuje wejść do środka – warto poinformować policję. Wtedy funkcjonariusze będą mieli szansę, by zapobiec przestępstwu.