Poznań: Wszystkie Gammy i przegubowe “elektryki” już są!

Moderusy elektryczne, Gammy fot. MPK
MPK Poznań otrzymało już wszystkie zamówione przegubowe autobusy elektryczne. Modertrans dostarczył też już pięćdziesiąt nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma.

Spośród 21 autobusów elektrycznych, które zamówiło MPK Poznań, 15 to pojazdy przegubowe, czyli 18-metrowe. Wszystkie zostały już odebrane i są kierowane do obsługi linii nr 174. Oznacza to, że pasażerowie linii nr 174 coraz częściej będą mogli podróżować nowoczesnymi pojazdami. Natomiast do końca lutego przyszłego roku mają zakończyć się dostawy krótszych, 12-metrowych “elektryków”. Będą one kursować na liniach nr 163 i 190.

Pierwsze autobusy z napędem elektrycznym pojawiły się na ulicach Poznania pod koniec listopada tego roku. Wcześniej nastąpił odbiór ładowarek, które znajdują się w trzech lokalizacjach: na dworcach Os. Sobieskiego i Garbary oraz w zajezdni przy ul. Warszawskiej.

Poznańskie autobusy elektryczne – niezwykle ciche i nowoczesne – spełniają najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa.

Na zakup piętnastu elektrycznych autobusów przegubowych MPK Poznań uzyskało dofinansowanie w ramach projektu “Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje”, realizowanego przez Miasto Poznań i finansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dotacja na 6 autobusów standardowej długości pochodzi z kolei z programu “System zielonych inwestycji – Część 2 – GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny”, finansowanego w ramach środków krajowych, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ubiegłym tygodniu do Poznania trafił również ostatni z zamówionych pięćdziesięciu tramwajów Moderus Gamma. Tym samym, we flocie poznańskiego przewoźnika znajduje się trzydzieści jednokierunkowych Moderusów Gamma i dwadzieścia dwukierunkowych.

W ostatnich latach na nowe autobusy i tramwaje Poznań wydał ponad pół miliarda złotych. Planowany jest już zakup kolejnych autobusów elektrycznych. MPK Poznań uzyskało dofinansowanie – na projekt “Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu” – w wysokości ponad 90 mln zł. Dzięki temu w Poznaniu pojawi się kolejnych 37 ekologicznych pojazdów: 6 przegubowych i 31 standardowych, 12-metrowych. Przygotowana też zostanie infrastruktura towarzysząca. Dodatkowe ładowarki pojawią się na dworcach Garbary i Os. Sobieskiego, powstaną również na Górczynie i w zajezdni przy ul. Kaczej.

MPK, el

Podziel się: