WHITE - RED - WHITE- Wstęga Nadziei fot. Sławek Wąchała

Poznań: “Wstęga nadziei” dla Białorusi

Jest biało-czerwono-biała w barwach Białorusi, a przygotowali ją artyści z całego świata, by okazać swoje wsparcie dla dramatycznej walki Białorusinów o wolność. “Wstęgę nadziei” od dziś można oglądać w Holu Wielkim CK Zamek.

Fundacja Borusssia, która była inicjatorem projektu, wpadła na pomysł stworzenia takiej wstęgi obserwując dramatyczną sytuację w Białorusi i cierpienia represjonowanych Białorusinek i Białorusinów oraz podziwiając ich upór, odwagę i determinację. Wstęga jest symbolem solidarności artystów, wyrazem ich zaangażowania i wsparcia mieszkańców Białorusi w pokojowym dążeniu do wolności i demokracji.

Do udziału w tworzeniu “wstęgi nadziei” zaprosili artystki i artystów z różnych krajów. Zaproszenie miało charakter otwarty – każdy twórca mógł wykonać i przesłać własną tkaninę, wykonaną w dowolnej technice. Jedynym ograniczeniem był format pracy (30 x 30 cm) i jej kolorystyka – miała być utrzymana w barwach białoruskiej flagi.

Na zaproszenie odpowiedziało ponad 70 uczestniczek i uczestników z 6 krajów, którzy nadesłali ponad 120 prac. Dzieła po ręcznym zszyciu utworzyły 12-metrową wstęgę, a to jeszcze nie koniec, bo kolejne tkaniny nadal są przysyłane.

Gotową wstęgę można oglądać w Holu Wielkim CK Zamek, ale będzie prezentowana nie tylko tam. Fundacja chce ją pokazywać wszędzie, gdzie to możliwe, w miejscach publicznych w Polsce i innych krajach europejskich, by w ten sposób przypominać o sytuacji w Białorusi, skłaniać do refleksji i dyskusji oraz zachęcać do podobnych działań na rzecz wspierania pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację.

Idea projektu: grupa artystyczna „Nigunim Project”
Kuratorzy projektu: Ewa Pohlke (Polska), Gintautas Vaičys (Litwa)
Oprawa fotograficzna: Paweł Strzelec
Organizator projektu: Fundacja BORUSSIA

CK Zamek

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze