Poznań wspiera pomysły młodzieży

Rusza II edycja konkursu „Fundusz Samorządów Uczniowskich”, który umożliwia młodzieży uzyskanie środków na realizację własnych pomysłów. Zgłoszenia można składać do 13 lutego. Tym razem młodzi poznaniacy otrzymają do swojej dyspozycji jeszcze więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym. Łącznie na realizację projektu Miasto Poznań przeznaczy 70 tys. zł.

Konkurs adresowany jest do uczniów poznańskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest wsparcie działań młodych poznaniaków zaangażowanych w rozwój swojej szkoły i życie miasta. Samorządy uczniowskie, pod okiem opiekunów i przy wsparciu merytorycznym Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, uczą się pozyskiwać dofinansowanie na projekty związane np. z zainteresowaniami naukowymi, kształtowaniem postaw obywatelskich, wydarzeniami edukacyjno-kulturalnymi lub integracją uczniów.

– Chcemy zwiększyć samodzielność młodych poznaniaków, kreować u nich postawy obywatelskie, ale też uczyć działań czysto operacyjnych, np. umiejętności złożenia wniosku o dofinansowanie – wylicza Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Młodzi ludzie chcą decydować o tym, jak wygląda ich otoczenie. Do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się dużo chętnych. Mam nadzieję, że w tym roku pieniądze z funduszu również przysłużą się wielu poznańskim szkołom i powstaną kolejne dobre pomysły, którymi będziemy mogli się pochwalić.

W grudniu ubiegłego roku Miasto zorganizowało warsztaty podsumowujące pierwszą edycję konkursu oraz przygotowujące do nowego rozdania w 2019 roku.

– Wiele z samorządów uczniowskich, które uczestniczyły w warsztatach, brało udział w pierwszej edycji programu, co oznacza, że pomysł się sprawdził i młodzież ma apetyt na więcej- mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. – Fundusz przyczynił się do aktywizacji i integracji uczniów w szkołach i bez wątpienia zwiększył ich poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość. Środki pozwoliły na przygotowanie wielu ciekawych inicjatyw, przyczyniły się do wsparcia środowiska młodych. Mam nadzieję, że to zapoczątkuje przyszłe działania, już na znacznie większą skalę.

W 2018 r. dofinansowanie w wysokości 700 zł otrzymało 18 szkół (łącznie wydano 12,6 tys. zł). Dzięki środkom Miasta młodzież zrealizowała m.in. różnorodne warsztaty i projekty edukacyjne, wydarzenia sportowe oraz spotkania tematyczne. W kilku szkołach powstały atrakcyjne dla uczniów strefy wypoczynku. Jedną z nich jest XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące.

– Celem projektu było stworzenie miejsca dalekiego od twardych ławek w salach lekcyjnych. Nie ma przerwy, żeby szkolna strefa relaksu była pusta. Uczniowie jedzą tam śniadania, przychodzą wcześniej, żeby porozmawiać. Jest też kącik bookcrossingu, który sprawdza się znakomicie. Uczniowie rzadko biorą książki do domu, czytają je na przerwach – tłumaczy Maria Natalia Kistowska, koordynatorka projektu, opiekunka szkolnego samorządu.

– Potrzebę stworzenia takiego miejsca widzieliśmy od samego początku powstania szkoły. Korytarze są dość wąskie, a chcieliśmy mieć gdzie odpocząć na przerwach. Liczymy, że uda nam się wygrać kolejny konkurs i będziemy mogli stworzyć więcej stref relaksu – dodaje Aniela Gębicka, przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

Tegoroczna edycja konkursu może być jeszcze ciekawsza. Przede wszystkim zwiększeniu ulegnie kwota dofinansowania.

– W tej edycji uczniowie będą mogli pozyskać do 2 tys. zł na projekt – mówi Wojciech Chudy, radny Miasta Poznania, autor poprawki zwiększającej budżet Funduszu Samorządów Uczniowskich do 70 tys. zł. – Ponadto, dzięki zmianie terminu składania aplikacji do 13 lutego 2019 r., wydłuży się okres realizacji projektów – będzie można je realizować od 1 marca do 15 czerwca 2019 r. Mamy nadzieję, że coraz więcej placówek będzie uczestniczyło w tym konkursie, co zaowocuje kolejnymi kreatywnymi pomysłami.

Aplikacje (na formularzu wniosku) należy składać w Biurze Podawczym Urzędu Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17 oraz przesyłać drogą mailową na adres [email protected]

„Fundusz Samorządów Uczniowskich” utworzono z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Konkurs jest elementem „Polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025”.

Więcej informacji na temat konkursu udziela Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania – tel. 61 878 56 95 lub e-mail: [email protected].

Formularz wniosku można pobrać tutaj.

Autor: UMP

Podziel się: