Urząd Marszałkowski
Wielkopolscy pszczelarze otrzymają wsparcie od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 2 mln złotych. I to akurat 20 maja, w Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ.

Umowa zostanie zawarta pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, reprezentującym także Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej im. Prof. Teofila Ciesielskiego w Kaliszu, Regionalny Związek Pszczelarzy w Koninie, Rejonowy Związek Pszczelarzy w Lesznie oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

To nie pierwsze wsparcie, jakie otrzymują wielkopolscy pszczelarze od samorządu województwa. W ciągu ostatnich 3 lat samorząd przeznaczył 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. Dzięki temu udało się wymienić 100% węzy w wielkopolskich pasiekach.

W tym roku przyszedł czas na nową inicjatywę – zakup pokarmów pszczelich – np. ciasta lub syropów wzbogaconych o składniki mineralne i witaminy, służących do zimowego i wczesnowiosennego dokarmiania rodzin pszczelich. Dokarmianie w okresach gdy w naturze nie ma wystarczającej ilości pożytku, to podstawowe zadanie związane z prawidłowym rozwojem rodzin pszczelich.

Uroczyste przekazanie umowy ze względu na pandemię odbędzie się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski przekaże ją reprezentantom wielkopolskich pszczelarzy.

UMWW