Poznań: Wsparcie dla kobiet w ciąży

program Mamy prawo do wsparcia fot. UMP
„Mamy prawo do wsparcia” – tak nazywa się projekt, który rusza 1 marca. Dzięki niemu poznanianki w ciąży ze stwierdzoną ciężką wadą rozwojową płodu otrzymają bezpłatne konsultacje psychologiczne i prawne.

– Wiemy, że pomoc dla rodziców dotkniętych problemami związanymi z ciężkimi wadami płodu, jest bardzo potrzebna – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Ostatnie zmiany legislacyjne bardzo mocno uwypukliły zróżnicowane oczekiwania i postawy. Mam jednak świadomość, że każdy rodzic, któremu przychodzi zmierzyć się z diagnozą dotyczącą nieodwracalnych ciężkich wad swojego dziecka, przeżywa własne niepokoje i rozterki. Jako miasto od wielu lat prowadzimy politykę prorodzinną i dlatego pragniemy wspierać mieszkańców w również w tych bardzo trudnych dla nich momentach.

Pomoc jest finansowana z budżetu miasta i mogą z niej skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni – ojcowie dzieci z wadami rozwojowymi i ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami. Indywidualne konsultacje psychologiczne będą dostosowane do potrzeb każdej konkretnej osoby i będą się odbywały w zależności od decyzji osoby zainteresowanej online, telefonicznie lub stacjonarnie w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Zakres konsultacji będzie obejmował badania prenatalne, zasiłki i inne formy wsparcia rodziców chorych dzieci, prawa pacjenta, prawa do informacji, do dokumentacji medycznej, prawa do urlopu (zasiłku) macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz prawo pracy.

By wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po jego wypełnieniu zgłaszająca się kobieta dostanie wiadomość zwrotną z konkretnymi informacjami: z ilu porad może skorzystać, w jaki sposób ma się skomunikować z ekspertem, do kiedy może odbywać konsultacje oraz jaka jest możliwość konsultacji dla męża/partnera. Dostaną także materiały informacyjne na temat możliwości otrzymania pomocy po zakończeniu udziału w projekcie.

Dodatkowo chętni będą proszeni o przesłanie skanu badań potwierdzających chorobę dziecka lub wadę rozwojową płodu, a także zapoznanie się z regulaminem  oraz o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej on-line.

– Planując zakres wsparcia opieraliśmy się na identyfikacji wyzwań, przed jakimi stają rodzice dowiadujący się o nieuleczalnej chorobie swojego dziecka, na którego narodziny oczekują. Pozyskanie informacji o wadach letalnych to dla wielu rodziców moment, w którym radość drastycznie zmienia się w dramat. – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Mam nadzieję, że zakres oferowanych indywidualnych konsultacji będzie stanowił realne wsparcie rodziców, którzy znaleźli się w tak trudnej, granicznej sytuacji.

Na realizację zadania miasto przeznaczyło kwotę 30 000 zł. Realizatorem jest Fundacja Wspierania Rodziny Matecznik, wyłoniona w ramach otwartego konkursu ofert. Projekt „Mamy prawo do wsparcia” będzie realizowany co najmniej do końca 2021 roku.

UMP

Podziel się: