Poznań: Wrzucasz resztki jedzenia do kanalizacji? Karmisz szczury!

szczury fot, Aquanet

Szczury traktują kanalizację jako źródło pożywienia – to dlatego, że nadal wiele osób wyrzuca do zlewów i toalet resztki jedzenia. Postępując w ten sposób, dokarmiamy szczury i przyczyniamy się do zwiększenia ich populacji – ostrzega Aquanet.

Wrzucanie resztek jedzenia do sieci to kolejny wątek kampanii Aquanetu „nie śmieć w sieć”, która jest poświęcona skutkom wrzucania do kanalizacji tego, co nie powinno tam trafiać. Resztki jedzenia powinny trafiać do pojemników na bioodpady, ale często lądują w toalecie lub zlewie. „Poprzez wrzucanie resztek jedzenia do odpływów toalet i zlewów nieświadomie przyciągamy szczury, które żyją w kanałach. W ten sposób „karmimy” szczury i przyczyniamy się do zwiększenia populacji tych gryzoni” – ostrzega Aquanet.

Więcej szczurów to nie tylko większe zagrożenie epidemiologiczne, ale też więcej szkód w samej kanalizacji, które mogą się okazać niebezpieczne dla środowiska.
„Szczury traktują kanalizację nie tylko jako źródło pożywienia, ale także jako swoje „mieszkanie” – wyjaśnia Aquanet. – „Wygryzają dziury w rurach i tworzą w nich swoje gniazda. Najczęściej poszerzają już istniejące szczeliny lub „rozpracowują” brzegi rur na połączeniach. Wskutek tego tworzy się nieszczelność na sieci i ścieki mogą wydostawać się na zewnątrz kanału, a grunt wnikać do jego wnętrza. Dlatego też wszędzie gdzie wykonywana jest inspekcja TV kanałów nasi pracownicy wykładają trutki w studniach kanalizacyjnych. Trutki wykładane są także w lokalizacjach, wskazanych przez mieszkańców jako miejsca pojawienia się tych gryzoni”.

Na niektórych zdjęciach wykonanych przez pracowników Aquanetu doskonale widać szczury wyglądające ze swoich nor – czyli właśnie z tych tworzonych przez siebie usterek na kanale.

Aquanet przypomina też, że jeszcze do końca września trwa obowiązkowa deratyzacja na terenie Poznania, a uszkodzenia kanalizacji są kolejnym powodem, by wyłożyć trutkę na szczury.