Poznań: Wraki na poznańskich ulicach

781 wraków usuniętych z ulic Poznania – to efekt pracy strażników rejonowych od początku 2019 roku. Każdy usunięty wrak to „uwolnione” miejsce postojowe. A uwolnienie go wcale nie jest ani łatwe – ani krótkie.

Zgodnie z art. 50a Ustawy Prawo o ruchu drogowym, wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Ale co to znaczy? Na co ma zwrócić uwagę osoba, która kwalifikuje pojazd jako nieużywany? Czy karoseria pokryta grubą warstwą brudu jest wystarczającym powodem do usunięcia pojazdu? A może korozja nadwozia, brak powietrza w ogumieniu lub uszkodzone lusterka, będą spełniały kryteria wraka? Tego ustawodawca nie precyzuje. Zdarza się, że wrakami okazywały się auta zaopatrzone w tablice rejestracyjne. Dlatego każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, a to czasami niestety kosztuje sporo pracy i czasu.

Bo strażnik zawsze musi sprawdzić, czy dany pojazd faktycznie jest wrakiem. Toi znaczy: odszukać dane auta i jgo właściciela, o ile da się to zrobić. Ale gdy samochód nie ma tablic rejestracyjnych albo ma, ale od dawna nieaktualne, a ostatni znaleziony właściciel tego auta nie pamięta, komu je sprzedał, bo to było 5 lat temu? Strażnik może odholować takie auto na parking strzeżony i liczyć na to, że jego właściciel jednak się zjawi po odbiór…

Niestety, nie każdy wrak można usunąć – ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania. Pozostałych strażnik nie może ruszyć, choćby chciał i on, i okoliczni mieszkańcy.

Być może wydaje się, że mówimy tu o marginalnej działalności straży miejskiej. Nic bardziej mylnego. Do 2016 roku strażnicy usuwali około 500 samochodów rocznie z poznańskich ulic. Po 2016 i reformie straży liczba usuwanych wraków ciągle rośnie. W 2018 roku było ich już 1214. W tym roku do końca października strażnicy rejonowi doprowadzili do usunięcia 781 wraków, w tym: 231 odholowali na parkingi strzeżone, a 550 usunęli sami właściciele po interwencji strażnika.

Najwięcej, bo aż 247 pojazdów nieużywanych usunięto z terenu Piątkowa i Winograd. Kolejna jest Wilda – 172, Grunwald – 133, Jeżyce – 103, Nowe Miasto – 105 oraz Stare Miasto (w tym ref. Interwencyjny) – 21.

SMMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: