Poznań: Wracamy do gry!

Pod takim hasłem samorząd Poznania, Międzynarodowe Targi Poznańskie, PLOT, Teatr Muzyczny i kilka innych instytucji wracają do normalnej – no, prawie normalnej – pracy. I zapraszają poznaniaków.

Dzięki kolejnemu etapowi znoszenia obostrzeń rządowych z powodu pandemii koronawirusa gości mogą ponownie zapraszać targi i teatry, nie mówiąc już o hotelach czy organizatorach imprez plenerowych, którzy z utęsknieniem czekają na turystów. Jak powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak, który otworzył spotkanie anonsujące akcję, wszyscy biorący udział w akcji #WracamyDoGry zapewniają, że są przygotowani na to, by móc bezpiecznie przyjmować gości. Po to jest ta kampania.

– 20 czerwca zapraszamy na Pierwszy Poznański Targ Ogrodniczy, z całą ofertą dla pasjonatów terenów zielonych – mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu MTP. – Tydzień później rozpoczną się Poznańskie Spotkania Motoryzacyjne, impreza przeznaczona głównie dla mieszkańców regionu. Zapraszamy też na spektakle Teatru Muzycznego w Sali Ziemi. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję instytucji kultury, które przecież szczególnie dotkliwie ucierpiały z powodu pandemii.

Prezes Kobierski doskonale rozumie problemy sfery kulturalnej, ponieważ działalność targowa także przecież polega na organizowaniu spotkań i imprez, więc jej również pandemia dała się we znaki. MTP musiały odwołać kilka imprez targowych, między innymi niezwykle popularne Poznań Motor Show, kilka kongresów i konferencji, co finansowo dało się spółce dobrze we znaki.
– Obecnie szacuję straty na 15 do 18 mln zł – mówi prezes Kobierski. – I chociaż teraz wracamy do gry, to jednak dzieje się to stopniowo, w tym roku nie wrócimy do pełnych obrotów, więc we wrześniu dziura finansowa może wynieść nawet 40 mln zł.

Jednak w czasie przymusowej przerwy targi nie próżnowały, chociaż wszystkie działania przeniosły się do internetu: powstała platforma handlowa, ruszyła z działaniami agencja interaktywna, odbywały się konferencje online i trwała wytężona praca nad jesiennymi imprezami – bo wszyscy mieli nadzieję, że jesienią spotkają się na targach także w realu.

I nadzieja się urzeczywistniła.
– Od września rusza pełen program wydarzeń, w zasadzie co tydzień, i będą to i wydarzenia biznesowe, i te dla Kowalskiego – zapewnił prezes Kobierski. – Będą więc targi medyczne z tematyką niezwykle aktualną, bo poświęcone pandemii i sposobom zabezpieczenia. Będą targi ekologiczne, gdzie specjalne miejsce zajmą ekotrendy, szczególnie mała retencja wody. I będzie Poznań Game Arena z targową premierą Cyberpunka właśnie na MTP.

W akcję #WracamyDoGry włączyła się także Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, która na stronie Poznan Travel uruchomiła kampanię zachęcającą do spędzenia wakacji w Poznaniu i okolicy – bo będą to wakacje bezpieczne, a przy tym niezwykle interesujące.
– Na stronie już są pierwsze informacje, ale super oferty dla turystyki biznesowej pojawią się dopiero 1 czerwca – zapowiedział Jan Mazurczak, prezes PLOT. I podkreślił fakt, że hotele poza wakacjami żyją tak naprawdę z turystyki biznesowej.
– Poznańskie hotele w miesiącach niewakacyjnych są uzależnione od targów – wyjaśnił. – Jak ich nie ma, to stoją puste.

I podał przykład: w ciągu roku średnio jeden pokój hotelowy w Poznaniu zarabia dziennie 175 zł. W kwietniu, z powodu pandemii, było to 6 zł, przy czym to i tak był lepszy wynik niż w Krakowie.
– Będziemy mieli specjalne certyfikaty bezpieczeństwa tak dla hoteli, jak i dla turystów – zapewnił Jan Mazurczak.

Niezwykle istotna w akcji jest oferta kulturalna – ten sektor reprezentował Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. Spektakle teatru, i to jeszcze przed wakacjami, będzie można oglądać od 4 sierpnia w Sali Ziemi, która zapewni znacznie lepsze warunki – zwłaszcza przy ograniczeniach liczby widzów.
– Wspaniale będzie wystawić spektakl na tej wielkiej sali – mówił dyrektor.
Jednak to nie znaczy, że w siedzibie teatru nie będzie się nic działo, chociaż, że względu na to, że jest ona niewielka, a ograniczenia dotyczące liczby widzów restrykcyjne, trzeba będzie się ograniczyć do form kameralnych i wykorzystać przestrzeń teatralnego ogrodu. Teatr również pracował przez całą pandemię online i wszyscy są już gotowi do pracy, bo przecież – jak zauważył dyrektor – artyści muszą pracować z publicznością.
– To przedsięwzięcie wpisuje się w trzydziestolecie samorządu – podsumował Przemysław Kieliszewski. – To, że biznes, samorząd, instytucje kultury potrafią coś zrobić razem, najlepiej świadczy o dokonaniach samorządu.

W akcję włączyło się także lotnisko Ławica, Przypomnijmy, że od 1 czerwca lotniska wznawiają loty krajowe i z Poznania będzie można polecieć do Warszawy. Na razie dwa razy dziennie, ale już na pierwszy samolot sprzedano około 60 proc. biletów – oczywiście z połowy miejsc, która może być dostępna.

Bo lotniska również obowiązują rygory bezpieczeństwa: każdy pasażer będzie musiał mieć maseczkę, a do terminala będą mogły wejść wyłącznie osoby z ważnym biletem. Personel lotniska będzie pilnował, by zasada dystansu społecznego była przestrzegana tak w samolotach, jak i w budynku terminala. Wiceprezes Bykowski zapewnił też o regularnej dezynfekcji lotniska i samolotów, łącznie z systemami wentylacyjnymi.
– Czekamy już na wznowienie lotów międzynarodowych – powiedział Grzegorz Bykowski, wiceprezes portu lotniczego. – Żeby ci, którzy przylecą do Poznania, mogli skorzystać z oferty MTP i poznańskich hoteli, a po południu z propozycji dyrektora Kieliszewskiego…

Lilia Łada

Dodaj komentarz

avatar