Poznań: WOŚP 2020 na MTP

WOŚP fot. Sławek Wąchała
Po wielu latach grania przed Centrum Kultury Zamek Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia miejsce. 28. edycja WOŚP, która odbędzie się 12 stycznia, zagra na MTP.

Dlaczego WOŚP się przeniosła? Organizatorzy przyszłorocznego finału, sztab „Ławica”, Estrada Poznańską i Grupa MTP, tłumaczą to wygodą. Targi nie tylko znajdują się w samym centrum miasta, ale są też doskonale wyposażone technicznie i przygotowane do organizacji dużych, masowych imprez różnego rodzaju. W dodatku pod dachem, co w styczniu jest niebagatelną zaletą.

WOŚP odbywająca się przed Zamkiem miała oczywiście swoje zalety, ale też i wady. Przede wszystkim było tam ciasno, tak w salach, jak i na zewnątrz. By widzowie, których nigdy nie brakowało, mogli się przemieszczać między poszczególnymi atrakcjami, trzeba było zamykać dla ruchu część Świętego Marcina albo aleję Niepodległości – a bywały lata, że obie ulice. To z kolei wywoływało niezadowolenie kierowców, a Zarząd Transportu Miejskiego zmuszało do reorganizacji przejazdów autobusów i tramwajów, co było sporym kosztem.

W przyszłym roku tych problemów nie będzie. Skoro MTP bez kłopotu mieszczą wszystkich maratończyków, pewnie uda im się też zmieścić wszystkich fanów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy razem z organizatorami i atrakcjami. A tych ostatnich, jak zawsze, nie zabraknie.

W Hali nr 1 będą działały cztery strefy: warsztatów, sportu, animacji i zdrowia. Strefa warsztatowa to
miejsce, gdzie będzie można samodzielnie wykonać drobiazgi z ceramiki, drewna, papieru i materiałów. Będzie drukowanie, majsterkowanie, szycie, lepienie, malowanie i wszelkie inne formy aktywności.

Strefa sportowa to oferta dla aktywnych: lekcje i pokazy hokeja, brazylijskiej piłki, koszykówki, jazdy na rolkach, a nawet turniej szachowy. Strefa animacyjna to przestrzeń teatralno-muzyczna, gdzie będzie można wypocząć na licznych leżakach i pufach przy muzyce i animacjach, a nawet obejrzeć fragmenty spektaklu „Księga Dżungli” Teatru Muzycznego. Strefa zdrowia – to miejsce, gdzie można wykonać podstawowe badania, sprawdzić słuch i wykryć wady postawy.

Hala nr 2 pomieści uczestników dawnego Miasteczka Mundurowego, które zazwyczaj rozkładało się na placu Mickiewicza. Strażacy, ratownicy medyczni i drogowi oraz nurkowie pokażą swój sprzęt i pochwalą się swoimi umiejętnościami. Pokazy ratowników z Uniwersytetu Medycznego praz strażaków z OSP Lusowo i OSP Krzesiny. Będzie można zobaczyć specjalistyczny sprzęt, nauczyć się resuscytacji a także zobaczyć niezwykle emocjonujący pokaz ratownictwa powypadkowego z wraku samochodowego.Będzie ich tez można wypytać o szczegóły pracy, a także oddać krew na stanowisku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Atrakcją na pewno będzie Legion 501 – ekipa Gwiezdnych Wojen pokaże się w pełnym rynsztunku. Będą też pokazy retro motorów i Siema shop, czyli gadżety WOŚP za wrzutę do puszki.

W Poznań Congress Center, czyli zaraz po sąsiedzku, będą się odbywały licytacje i tam też będzie działał sztab Politechniki Poznańskiej.Rozpoczęcie aukcji od 12:00, będą trwały przez cały dzień. Do zdobycie między innymi złote karty PEKA, spacery z psiakami ze schroniska dla zwierząt, rejsy pod pełnymi żaglami i wiele innych wyjątkowych atrakcji.

A na Scenie Głównej – zewnętrznej od 13:00 do 21:00 będą się odbywały koncerty:

13:00 Denis HIP HOP
13:30 MY – finalistka Woodstock’ 2019
14:00 Ten Numer To Kłopoty – coverowe rockowanie
14:30 CAMPING HILL – stali bywalcy sceny naszego sztabu-gorący rock
15:00 FABULOUS ANIMA – rewia
15:10 MIKA – najmłodsza gwiazda
15:25 FABULOUS ANIMA – rewia
16:00 GOLDEN LIFE
17:00 SNOWMAN
17;45 LICYTACJA ZŁOTEGO SERDUSZKA
18:00 WOLF SPIDER – kultowa poznańska grupa progressive trash metal
19:00 CHŁOPCY Z PLACU BRONI
19:50 -20:15 Wielki Finał – wyniki konkursu „PUSZKA PREZYDENTA” + ŚWIATEŁKO DO NIEBA – TYTKA Z GLANCEM
20:15 MODESTA PASTICHE

Scena główna będzie również miejscem, gdzie odbędzie się licytacja złotego serduszka WOŚP. Około godziny 19.45 zostanie rozstrzygnięty konkurs „Puszka Prezydencka”, a następnie odpalone zostanie Światełko do Nieba, pt „Tytka z Glancem”. Goście zostaną poproszeni o użycie latarek w telefonach i nałożenie na nie papierowych torebek z sercem WOŚP, wcześniej rozdanych przez wolontariuszy.

W okolicy Sceny Głównej powstanie miasteczko foodtruckowe, gdzie będzie można zjeść coś tradycyjnego, nowoczesnego a przede wszystkim ciepłego. Dla najmłodszych (choć nie tylko) będzie wspaniała, kolorowa karuzela w stylu weneckim.

Oczywiście Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie mogłaby się obyć bez tysięcy wolontariuszy, którzy jak co roku od rana wyjdą na ulice z puszkami. W tym roku WOŚP zbiera pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Hasło 28. finału WOŚP to: „Wiatr w żagle”.

MTP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: