Poznań: Wolontariusze sprzątali brzegi Warty (ZDJĘCIA)

VIII Sprzątanie Brzegów Warty w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Już po raz ósmy wolontariusze zaproszeniu przez Fundację Ratuj Ryby wyszli na brzegi Warty na całej długości rzeki. Kilkanaście sztabów sprzątało także miejski odcinek rzeki w Poznaniu. I niestety, było co sprzątać…

VIII Sprzątanie Brzegów Warty i Dorzecza 2022 okazało się wielkim sukcesem – w samym Poznaniu do sprzątania zgłosiło się 50 grup liczących około 300 osób! Podliczanie ilości zebranych śmieci i jakości tego, co zebrali wolontariusze nad rzeką, jeszcze trwa, bo nie wszyscy zdążyli już wrócić i przesłać raport do sztabu.

Jednak już teraz można powiedzieć, że najwięcej było butelek, także tych potłuczonych, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla psów wyprowadzanych na spacery nad Wartę. Były też opakowania po chipsach i wszelkiego rodzaju daniach sprzedawanych w plastikowych pojemnikach. To wszystko zostawili ci, którzy odpoczywali nad rzeką i zostawili nad nią swoje śmieci.

Zdarzały się jednak i takie okazy jak części samochodowe, a nawet stary rower i lodówka.
– To już musiało zostać specjalnie tu przywiezione, bo przecież nie da się w jednej ręce przynieść lodówki – mówią sprzątający wolontariusze i zastanawiają się, co trzeba mieć w głowie, żeby nad rzeką wyrzucić starą lodówkę?

Niestety, śmieci znajdowane nad rzeką co roku idą w tony. Dla przykładu w 2020 roku nad brzegami Warty na całej długości znaleziono 30 000 kg odpadów, 42 000 szt. niedopałków nie licząc sporej ilości takich śmieci jak właśnie lodówki, karoserie czy stare telewizory.

Podziel się:

Ostatnio dodane: