Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Wojewoda złożył kwiaty z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

– To ogromna, formacyjna praca: przywrócenia do publicznej dyskusji losów żołnierzy drugiej konspiracji – mówił wojewoda Michał Zieliński podczas dzisiejszej uroczystości poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

1 marca został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma upamiętniać tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wspólnie z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, posłanką Jadwigą Emilewicz, wicewojewodami Anetą Niestrawską i Maciejem Bieńkiem, władzami samorządowymi województwa i miasta Poznania oraz kombatantami wzięli udział w obchodach święta.

Były one w tym roku wyjątkowo skromne i kameralne ze względu na pandemię i towarzyszące jej obostrzenia. Ograniczyły się do mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy Fredry i złożenia kwiatów przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

– To ogromna, formacyjna praca: przywrócenia do publicznej dyskusji losów żołnierzy drugiej konspiracji. Dziś mówimy o nich na lekcjach historii, czcimy podczas patriotycznych uroczystości. To dzięki świętej pamięci prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu możemy spotykać się 1 marca, i w całej Polsce dumnie manifestować nasze przywiązanie do wartości patriotycznych – mówił wojewoda podczas obchodów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu.

Wojewoda wziął też dziś udział w uroczystościach w Kwilczu, rodzinnym mieście płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, ostatniego przywódcy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w 70. rocznicę jego śmierci. Po nabożeństwie Michał Zieliński złożył kwiaty pod tablicą pamięci pułkownika Cieplińskiego.

– Dziękuję państwu, że pomimo pandemii wspólnie dołożyliśmy starań, aby symbolicznie uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – mówił podczas spotkania wojewoda. – Od wielu lat w Kwilczu organizowane są uroczystości, których wartość jest nie do przecenienia. Bardzo za to dziękuję i cieszę się, że w tym roku mogłem w nich uczestniczyć jako wojewoda wielkopolski.

WUW

Strona głównaPoznańPoznań: Wojewoda złożył kwiaty z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych