wojewoda Łukasz Mikołajczyk fot. WUW

Poznań: Wojewoda wielkopolski uspokaja w sprawie koronawirusa. “Procedury bezpieczeństwa są wdrożone”

Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, zapewnia, że służby sanitarne regionu śledzą na bieżąco rozprzestrzenianie się koronawirusa z Wuhan i są przygotowane do działania, gdyby pojawił się w Polsce.

Jak dotąd przypadki zachorowań z powodu koronawirusa odnotowano w 25 krajach świata,w tym także sześć zachorowań w sąsiednich Niemczech. Wielu specjalistów uważa więc, że pojawienie się wirusa w Polsce to tylko kwestia czasu – zwłaszcza w pobliskiej Wielkopolsce.

Jednak wojewoda zapewnia, że procedury bezpieczeństwa w regionie są wdrożone i służby natychmiast odpowiednio zareagują, gdy koronawirus z Wuhan pojawi się w regionie. Łukasz Mikołajczyk podkreślił przy okazji znaczenie profilaktyki, i to nie tylko w przypadku wirusa z Wuhan, ale także wirusów grypy. Mycie rąk, unikanie większych skupisk ludzkich w czasie zwiększonych zachorowań i przestrzeganie zaleceń lekarzy, gdy każe leżeć w łóżku, a nie iść do pracy – to wszystko pomoże uniknąć wszystkich jesienno-zimowych infekcji, nie tylko wirusa z Wuhan.

– Zachowujmy się racjonalnie, a wszystko będzie dobrze – podsumował wojewoda. Zapewnił też, że służby wojewódzkie są w stałym kontakcie z ministerstwem zdrowia i wszystkie zalecane przez nie procedury zostały wdrożone.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym i zaleciła wszystkim państwom wprowadzenie działań powstrzymujących rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV (wirusa z Wuhan). WHO zaleca monitorowanie sytuacji, by jak najwcześniej wykryć przypadki zakażenia i zidentyfikować potencjalnie zarażone osoby, które miały kontakt z chorym.

WUW, el

10
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Nina Nyszczyj
Gość
Nina Nyszczyj

Czy już wyśledzili? Czas płynie.

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Taaa jasne 😉

Skrety Karina
Gość
Skrety Karina

Jakoś mi się wierzyć nie chce no 💪

Małgorzata Małgorzata
Gość
Małgorzata Małgorzata

Wypowiedział się specjalista-A słoń to wielki ptak tulko mu skrzydeł brak.

Żaneta Budniaczyńska
Gość
Żaneta Budniaczyńska

Tak jasne Zwarci i gotowi chyba do ucieczki

Isa
Gość
Isa

A co z targami Budma na które przyjedzie wielu Chińczyków. Dlaczego nie odwołano tych targów?

Wojciech Kaczmarek
Gość
Wojciech Kaczmarek

Nie powinny w tym roku odbyć się targi.

Skrety Karina
Gość
Skrety Karina

Wojciech Kaczmarek To były czy nie ,

Zbigniew Linik
Gość
Zbigniew Linik

W USA jest zakaz wpuszczania Chińczyków a u nas nie

Ewa Pospieszna
Gość
Ewa Pospieszna

A primery już macie czy nadal wysyłacie do Francji próbki do przebadania …