wmurowanie kamienia węgielnego Krzesiny fot. UMP
Akt erekcyjny został uroczyście podpisany, a później wmurowano go w fundamenty nowego budynku Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle’a przy ul. Tarnowskiej na Krzesinach.

– Cieszę się, że powstają te wielkie inwestycje, jak przebudowa ronda Rataje, ale też te mniejsze, jak budynek łączący oba budynki szkoły – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Rozbudowa szkoły była możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inwestycji Lokalnych, za co prezydent serdecznie podziękował. Przypomniał też swoje chłopięce lata i łącznik w swojej szkole, który był miejscem oficjalnych akademii i apeli, ale też ulubionym miejscem spotkań uczniów.
– Jestem przekonany, że gdy ten łącznik powstanie, ta pandemia minie, to tutejsi uczniowie także będą się mogli spotkać w łączniku – podsumował.

– O ten łącznik walczyłem 10 lat – mówił wzruszony Andrzej Karaś, dyrektor ZSO nr 2. – Dzięki prezydentowi i obecnym władzom miasta udało się to zrealizować. A to jedna z największych szkół w Poznaniu: chodzi do niej około 1100 uczniów, liczy 42 oddziały. Ten łącznik pozwoli wszystkim oddziałom chodzić na pierwszą zmianę – do tej pory klasy czwarte i pierwsze przychodziły częściowo na drugą. Przejdzie tu też przedszkole, które obecnie mieści się w budynku przy kościele, który nie spełnia norm. Warunki pracy poprawią się więc znacząco.

Wykonawca, firma Constructo, przejął plac budowy w styczniu, a w lutym rozpoczął prace.
– Gotowe są już fundamenty, betonowa posadzka, rozpoczęto stawianie ścian konstrukcyjnych, więc inwestycja wychodzi z ziemi – powiedziała Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – To blisko 1000 metrów powierzchni użytkowej. Mam nadzieję, że w kwietniu przyszłego roku uda nam sie tu stanąć i powiedzieć „oddajemy gotowy segment”.

Tomasz Kwiatkowski z Constructo zapewnił, że prace idą pełną parą.
– Cieszymy się, że możemy brać udział w kolejnym projekcie i mamy nadzieję, że prace przebiegną bez problemów, a dzieci wkrótce będą mogły cieszyć się z nowego budynku – powiedział.

Nowy łącznik umożliwi przechodzenie z jednego do drugiego budynku szkolnego bez wychodzenia na zewnątrz. Pomieści też 10 dodatkowych sal dydaktycznych dla uczniów, pozwoli na powiększenie stołówki i utworzenie pokoju pracy dla nauczycieli. W przeszklonym, dwukondygnacyjnym holu uczniowie będą mogli spędzać przerwy w pochmurne i chłodne dni, ale też będą się w nim mogły odbywać najważniejsze wydarzenia szkoły, wystawy i spotkania.

W ramach inwestycji zagospodarowany będzie również teren przylegający do rozbudowywanej części szkoły. Przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to kwiecień 2022 roku. Koszt inwestycji to 4,5 miliona złotych.