Złożenie kwiatów na grobie gen. Taczaka, fot. WOT

Poznań: Wielkopolscy Terytorialsi pamiętali o generale Taczaku

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady WOT złożyli wiązanki kwiatów na grobie generała Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod jego pomnikiem w Mieszkowie. Generał jest patronem brygady, a 2 marca przypadła 60. rocznica jego śmierci.

Gen. bryg. Stanisław Taczak, pierwszy dowódcy Powstania Wielkopolskiego, jest patronem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 2019 roku. jest dla Terytorialsów ucieleśnieniem żołnierskich cnót oraz godnym naśladowania społecznikiem i naukowcem.

W rocznicę urodzin jak i śmierci generała żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady WOT składają hołd swojemu patronowi. Oddając cześć pamięć pierwszemu dowódcy powstania wielkopolskiego, przedstawiciele jednostki, złożyli wiązanki kwiatów na grobie generała na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu oraz pod jego pomnikiem w Mieszkowie.

Wielkopolska jednostka WOT w tym roku z rąk Ministra Obrony Narodowej RP otrzymała sztandar – najważniejszy symbol jednostki wojskowej. Stało się to dzięki staraniom żołnierzy i ich dowódcy, pułkownika Rafała Miernika. Właśnie na nim znajdują się inicjały gen. bryg Stanisława Taczaka.

***
Stanisław Taczak, urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. W stopniu majora dowodził Powstaniem Wielkopolskim w jego początkowym okresie. Po wyzwoleniu Wielkopolski brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W stopniu pułkownika dowodził wtedy XXXIV Brygadą Piechoty oraz 17 Wielkopolską Dywizją Piechoty. We wrześniu 1939 roku już jako generał dostał się do niemieckiej niewoli. Z obozu jenieckiego został uwolniony w kwietniu 1945 roku. Zmarł w Malborku 2 marca 1960 roku. Jego prochy wróciły do Poznania w 1988 roku i pochowane zostały na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Za swoje zasługi został odznaczony został m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Kawalerem Legii Honorowej – budując nieoceniony wzór, godny naśladowców kolejnych pokoleń.
***
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy już ponad 1500 żołnierzy. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie a od niedawana także województwo lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Pod dowództwo jednostki w Poznaniu podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. W skali kraju WOT liczy ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 21,000 ochotników.

12 WBOT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze