dezynfekator fot. MPK

Poznań: Więcej dezynfektorów w autobusach i tramwajach

MPK kupiło kolejne 342 urządzenia do dezynfekcji rąk. Są już montowane w autobusach i tramwajach. Razem z tymi, które już działają, w pojazdach będzie niemal tysiąc dezynfektorów.

To kolejne działanie spółki dla poprawy bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. Już wprowadziła dodatkowe czyszczenie i dezynfekcję pojazdów oraz ich wyposażenia. Wszystkie są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie tzw. codziennego sprzątania. Odrębne procedury wprowadzane są w przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem. W takich sytuacjach kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany (z użyciem specjalistycznych środków).

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów już wiosną tego roku MPK Poznań zamówiło również 635 dezynfektorów, czyli automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Zostały one zamontowane do poręczy znajdujących się przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach oraz tramwajach Siemens (w pozostałych tramwajach – ze względów konstrukcyjnych – dezynfektory rozmieszczone zostały w strefie drugich i trzecich drzwi, natomiast w tramwajach Moderus Beta w części niskopodłogowej). W odpowiedzi na zapotrzebowanie pasażerów, którzy zgłaszali, że pojedyncze urządzenia na pojazd to zbyt mało, Spółka kupiła kolejne 342 dezynfektory.

Pierwsze z nowo zamówionych urządzeń już dotarły na poszczególne zajezdnie i rozpoczął się ich montaż w pojazdach. Dezynfektory są instalowane w autobusach przegubowych oraz tramwajach jednoprzestrzennych, które mogą pomieścić dużą liczbę pasażerów. Dzięki temu będą łatwiej dostępne i będzie mogło z nich skorzystać więcej osób. Pełny zbiornik o pojemności 1,5 litra zapewnia co najmniej 4 tysiące dawek preparatu. Urządzenia wyposażone są w czujniki. Żeby z nich skorzystać wystarczy podłożyć pod nie ręce – wtedy rozpylona zostanie substancja dezynfekująca. Dezynfektory sprawdzane są codziennie, w trakcie przeglądów dolewany jest płyn do zbiornika.

MPK Poznań przez cały czas przypomina również o obowiązujących limitach osób, które jednocześnie mogą podróżować tramwajami i autobusami oraz o konieczności zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Wspólne starania i stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego prowadzą do tego, że transport publiczny jest bezpieczny i bez obaw można z niego korzystać.

MPK, el

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze