Poznań z wieży Katedry 2019 fot. Sławek Wąchała

Poznań: Widok z katedralnej wieży

Jest najstarszą polską katedrą i miejscem pochówku pierwszych władców Polski – i rozciąga się z niej wspaniały widok na miasto. Zapraszamy na wieżę bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu!

Katedra jest jednym z najstarszych polskich kościołów, no i najstarszą katedrą, oczywiście. Przechodziła różne koleje losów i wyglądu – ta gotycka wersja, którą możemy podziwiać teraz, powstała w XIV–XV wieku, a odbudowano ją w tej wersji po II wojnie światowej. Wcześniej miała zdecydowanie barokowy wygląd.

Ta trójnawowa bazylika ma 12 kaplic, w tym słynna Złotą Kaplicę. Jest zorientowana dokładnie na linii wschód – zachód, ma 72 m długości i 36 m szerokości. Pochowanie są w niej pierwsi władcy Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także wielkopolscy Piastowie. Dzieła sztuki, które się w niej znajdują, od ołtarza poprzez obrazy aż do rzeźb, zachwycają znawców – my jednak zapraszamy na wieżę, z której rozciąga się oszałamiający widok na miasto.

Był nawet kiedyś plan, by właśnie na katedralnej wieży utworzyć punkt widokowy, jednak z przyczyn technicznych, chodziło o możliwości zapewnienia bezpieczeństwa, nie okazało się to możliwe. Jeśli jednak chcecie wiedzieć, jak wygląda miasto z wieży Katedry – zapraszamy do galerii! Na wieżę wspiął się Sławek Wąchała.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze