wiadukt Golężycka fot. PIM

Poznań: Wiadukt na Golężyckiej już bez przęseł

Demontaż starych przęseł wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej jest już zakończony – a to oznacza, że mogą się już zacząć przy przebudowie obiektu.

Wiadukt przebiega nad liniami kolejowymi nr 272 (Kluczbork – Poznań Główny) oraz 352 (Swarzędz – Poznań Starołęka). Linie są czynne, co sprawiało, że praca przy usuwaniu przęseł nie była łatwa.

– Same roboty rozbiórkowe nad czynnymi liniami kolejowymi z trakcją były sporym wyzwaniem – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Poszczególne przęsła były zdejmowane w całości za pomocą dźwigu w godzinach nocnych, w krótkich odcinkach czasu, wyznaczanych przez PKP. Rozbierano je na części już poza terenem kolejowym.

Większość działań, które sprawiły, że rozbiórka przebiegła bezpiecznie, odbywała się pod wiaduktem: wykonanie fundamentów i podparć przęseł, roboty przy podporach oraz frezowanie nawierzchni na dojazdach do przeprawy. Przed demontażem przęseł obiektu sfrezowano również nawierzchnię na samym wiadukcie, rozebrano kapy chodnikowe oraz jego wyposażenie: bariery, poręcze oraz oznakowanie. Trzeba było też usunąć kolizję energetyczną, która przeszkadzała w realizacji inwestycji.

Rozpoczęte w połowie marca prace, które przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają na celu przywrócenie pierwotnej nośności wiaduktu, znaczną poprawę jego stanu technicznego, trwałości i bezpieczeństwa – wiadukt był w bardzo złym stanie technicznym. Podczas przebudowy zostanie wymieniona płyta pomostowa wraz z elementami konstrukcji stalowej, wyremontowane podpory, powstanie skuteczny system odwodnienia i zostanie umocniona skarpa. Na jezdni i chodnikach pojawi się nowa nawierzchnia, zamontowane zostaną nowe bariery, poręcze, osłony przeciwporażeniowe oraz oświetlenie.

Przebudowanym obiektem będzie można przejechać jeszcze w tym roku.

PIM

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze