SAMSUNG DIGIMAX D530

Poznań: Wartostrada na Dębinie nie będzie asfaltowa

Droga gruntowa, nie asfaltowa – to najważniejsze, co udało się ustalić w sprawie budowy Wartostrady w Dębinie. Jednak społecznicy i ekolodzy nadal mają wątpliwości.

Las Dębina jest pośrednią strrefą ochronną ujęcia wody pitnej dla Poznania, które mieści się właśnie na Dębinie. I co prawda nie jest to ujęcie główne, ale działające – a z tego względu wszelkie inwestycje planowane w samym lesie i jego okolicy są szczególnie ważne. Nic więc dziwnego, że zapowiadane w ubiegłym roku przez Mariusza Wiśniewskiego, zastępcę prezydenta Poznania, wydłużenie Wartostrady aż do Dębiny i dalej do Lubonia wywołało burzliwą dyskusję.

I nie chodziło o sprzeciw wobec budowy trasy, bo co do tego, że powinna powstać, wszytscy zą zgodni. Obecnie dojazd do Dębiny z centrum Poznania do łatwych nie należy. Rowerzyści mają do wyboru albo mało atrakcyjną drogę rowerową wzdłuż ruchliwej Dolnej Wildy – albo malowniczą, ale bardzo niewygodną trasę dwiema wyjeżdżonymi koleinami wierzchem wałów przeciwpowodziowych. W samym lesie trasy już są znacznie wygodniejsze i choć gruntowe, to dobrze utrzymane, za co przynajmniej połowa uznania należy się leśnictwu Dębina.

Wątpliwości wzbudziła nie tyle droga rowerowa, co materiał, z którego będzie zbudowana. No i czy – modnym ostatnio poznańskim zwyczajem – nie wytnie się przy jej budowie kilka czy kilkanaście dorodnych drzew. Właśnie o drzewa martwi się szczególnie Adam Suwart, Społeczny opiekun Zabytków. Jednym z ciekawszych drzew rosnących przy przyszłej trasie – a właściwie na jej środku – jest okazała topola włoska. Czy z powodu budowy trasy topola – i kilka innych drzew, równie dorodnych – nie zostanie przeznaczona do wycięcia?

Władze miasta zapewniają, że – choć na szczegóły trasy jeszcze za wcześnie – to na pewno wycinka zostanie ograniczona do minimum, a sama trasa będzie gruntowa. Jak wykonawcy uda się to pogodzić z tym, że pokaźna część tej trasy biegnie terenami zalewowymi, które przez kilka miesięcy w roku są co najmniej podmokłe – jeszcze nie wiadomo. Koncepcja ma być gotowa w przyszłym roku. Społecznicy zapowiadają, że będą patrzeć władzom miasta na ręce w tej sprawie…

el, fot. archiwum

Dodaj komentarz

avatar