Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Walentynki!

Kto zapomniał – niech szybko nadrobi braki i wyskoczy do najbliższej cukierni choćby po ciastko w kształcie serca. 14 lutego świętujemy walentynki i grzech zapomnienia może nas dziś drogo kosztować…

Walentynki świętuje się w Europie od średniowiecza jako święto zakochanych w dzień 14 lutego, któremu patronuje święty Walenty. I to on jest też patronem zakochanych.

Legend na temat tego, dlaczego to akurat ten święty miałby sprzyjać miłości, jest kilka: według jednej z nich był rzymskim kapłanem ściętym w czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Klaudiusza II Gockiego, który mimo zakazu cesarza udzielał ślubów legionistom i za to go ścięto. Według drugiej – biskupem Terni sprzyjającym zakochanym, nawet jeśli chcieli się pobrać wbrew woli rodziców. W Terni do dziś jego kult jest bardzo żywy.

Nie bardzo też wiadomo, jaki związek z miłością i świętym Walentym ma 14 lutego – poza tym, oczywiście, że w roku 496 papież Gelazjusz zadecydował, że to ten dzień będzie poświęcony temu świętemu. Jedna z wersji, autorstwa sir Waltera Scotta, bo to on rozsławił walentynki na cały świat, mówi o tym, że tego dnia ptaki czując nadchodzącą wiosnę zaczynają łączyć się w pary. Inna łączy walentynki z Luperkariami, które obchodzono w Rzymie 14 i 15 lutego, a które były świętem Junony, rzymskiej bogini kobiet, małżeństwa i ogniska domowego, które młodzi ludzie często wykorzystywali do poznania się lub zawarcia formalnego związku.

Do tradycji należy wysłanie lub wręczenie tego dnia kartki walentynkowej ukochanej osobie z wyznaniem miłosnym, oczywiście. Mile widziane są czekoladki, kwiaty i słodycze w kształcie serca, jak torty, ciastka czy też czekoladki – wszystko w obowiązkowych tego dnia kolorach: czerwonym i różowym.

W Polsce walentynki mają zdecydowane świecki charakter jako święto zakochanych, z tego też tytułu są świętem wyjątkowo często krytykowanym jako “amerykański wymysł” i ślepe naśladownictwo wzorów z USA. Tylko że tak się akurat składa, że do Polski walentynki przywędrowały znacznie wcześniej. Razem z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu przybyły tu w późnym średniowieczu. Do dziś w Chełmnie co roku obchodzone są “Walentynki Chełmińskie”, bo w tamtejszym kościele farnym od średniowiecza spoczywają relikwie św. Walentego.

Mało kto wie, że mamy pomnik świętego Walentego także w Poznaniu. Znajduje się przy Górnej Wildzie 95, na wysokości pierwszego piętra kamienicy wybudowanej przez Jana Genslera. Jeśli więc ktoś ma sercowe kłopoty, cierpi na nieodwzajemniona miłość – to akurat dziś jest dobry dzień, by wybrać się pod figurę świętego i poprosić go o wstawiennictwo…

 

Strona głównaLifestylePoznań: Walentynki!