Jarmark Świętojański fot. UMP

Poznań: W weekend rusza Jarmark Świętojański!

Pokazy dawnego rzemiosła oraz walk wojowników, koncerty, zawody rzeźbienia w drewnie oraz kolorowa porada. W nietypowym terminie, bo dawno po Świętym Janie, rusza Jarmark Świętojański na Starym Rynku.

Poznański Jarmark Świętojański odbędzie się już po raz 45. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, termin i wielkość wydarzenia musiały ulec zmianie. Nie oznacza to jednak, że zabraknie atrakcji.

Uroczyste rozpoczęcie jarmarku zaplanowano na najbliższą sobotę. O godz. 12.30, przed Ratuszem poznańscy rzemieślnicy otrzymają klucze do miasta. Symbol władzy wręczy im zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski. Następnie mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć pokaz artystyczny inspirowany włoską sztuką tańca z chorągwiami. O godz. 14 wokół rynku przejdzie kolorowa parada.

Nie zabraknie też nowości. Po raz pierwszy w Poznaniu odbędą się zawody rzeźbienia w drewnie – Speed Wood Carving. Zawodnicy zmierzą się w takich konkurencjach, jak „Ostre Cięcie” – obróbka piłą oraz „Wysokie napięcie” – obróbka elektronarzędziami. Zmagania będzie można zobaczyć w niedzielę, przed domkami budniczymi (początek o godz. 12). Wydarzenie zostanie zorganizowane przy współpracy z pracownią rzeźby i rękodzieła „Tatanka” Krzysztof Wiza.

– Mam nadzieję, że zawody się przyjmą i będą organizowane również w kolejnych latach. Wykonane przez artystów rzeźby staną na płycie rynku. Będzie można oglądać podczas cały czas trwania jarmarku – mówi Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art, która odpowiada na część kulturalno – artystyczną wydarzenia.

W kolejny weekend, 11-12 lipca, będzie można zobaczyć, jak żyli ludzie ponad tysiąc lat temu. Na płycie Starego Rynku stanie Osada Wczesnośredniowieczna, gdzie będą odbywać się pokazy życia codziennego ludzi z tamtego okresu, walk wojowników i dawnego rzemiosła. Tradycyjnie będzie można także pomóc. Sobota, 18 lipca, to dzień dedykowany Hospicjum Palium. W programie znalazły m.in. koncerty, wspólne czytanie bajek, kiermasz czy gra miejska. Ostatniego dnia jarmarku, w niedzielę, 19 lipca odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej „Góra Trolla”, który swoim repertuarem nawiązuje do czasów średniowiecza i renesansu.

– Przywiązujemy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa, w tym dezynfekcji i zachowywania odpowiedniej odległości. Wszystkie wydarzenia zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego – tłumaczy Anna Dorna.

Tak jak w latach ubiegłych, na Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników. Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami, takimi jak np.: biżuteria z bursztynu, ozdoby z naturalnych kwiatów, odzież oraz galanteria z Indii i Nepalu, ręcznie szyte notesy, ozdoby wykonywana techniką frywolitkową, ubrania z lnu, unikatowa biżuteria wykonana z tęczowego szkła antycznego Roman Glass oraz hand- made w stylu retro i wiele innych.

Coś dla siebie znajdą też miłośnicy dobrej kuchni. Na Starym Rynku będą mogli skosztować wielu lokalnych i regionalnych smakołyków. Głodni i spragnieni znajdą na stoiskach m.in. tradycyjne podlaskie wędliny, góralskie sery i napoje regionalne – w tym piwa rzemieślnicze, miody z wielkopolskich pasiek i inne wyroby pszczele, a także oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.

Na Starym Rynku spotkać będzie można także liczne grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom swoje kolekcje. Stoiska handlowe będą czynne codziennie, od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do „ostatniego” klienta.

Zabawa rozpocznie się w sobotę, 4 lipca i potrwa ponad dwa tygodnie – do niedzieli, 19 lipca.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze