Stary Browar Szachownica fot. UMP

Poznań: W ten weekend rządzą książki!

200 tysięcy oddanych głosów, czytelniczy flash mob, spotkania z A. Grabowską i Ł. Orbitowskim -to atrakcje finału wielkiego plebiscytu na książkę roku 2019. A pierwsze atrakcje już w ten weekend.

Plebiscyt jest największym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, organizuje go już po raz piąty serwis lubimyczytać.pl, w tym roku wspólnie z Allegro. Partnerem strategicznym plebiscytu jest Stary Browar, a patronatem objął akcję prezydent Jacek Jaśkowiak.

– Poznań wspiera wiele inicjatyw czytelniczych i wydawniczych – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza przyznajemy Poznańską Nagrodę Literacką. Wspieramy liczne festiwale książki, m.in. “Grandę”, “Festiwal Fabuły”, czy “Książkę i Miasto”. Rozbudowujemy i modernizujemy infrastrukturę bibliotek – przykładem może być nowa filia na Naramowicach. Nie zapominamy o starszych poznaniakach i osobach z niepełnosprawnościami, które mogą wypożyczyć książki z Biblioteki Raczyńskich z dowozem do domu. Jesteśmy też stolicą polszczyzny, czego dowodem są organizowane corocznie z Radą Języka Polskiego debaty w Centrum Kultury Zamek.

W plebiscycie łącznie nominowanych jest 230 tytułów w 12 kategoriach. Są wśród nich książki 96 pisarzy polskich.
– Nasi użytkownicy wystawili blisko 21 milionów ocen przeróżnym książkom i napisali 2,5 mln opinii – zaznacza Izabela Sadowska, prezes LubimyCzytać.pl. – Plebiscyt organizujemy m.in. na podstawie ich ocen. W każdej kategorii nominowanych jest 20 książek, wyjątkiem jest kategoria “horror”, w której znalazło się 10 pozycji. Plebiscyt cieszy się dużym zainteresowaniem, do tej pory przekroczyliśmy już liczbę 200 tys. oddanych głosów.

Dodatkowo w tym roku użytkownicy serwisu lubimyczytać.pl wybierają również Literackie Wydarzenie Roku 2019 Allegro.pl.
– Wspieranie czytelnictwa jest dla nas bardzo ważne – podkreśla Jacek Weichert, dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka Allegro. – Rok 2019 był szczególnie hojny dla polskich czytelników. Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk czy międzynarodowy sukces “Wiedźmina” to wydarzenia, między którymi mogą wybierać uczestnicy plebiscytu.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej finałowej gali, która odbędzie się w piątek, 6 marca w Starym Browarze (wstęp tylko z zaproszeniami). Swoją obecnością uświetnią ją nominowani pisarze oraz liczni goście, w tym osobowości medialne oraz wybrani czytelnicy, którzy wygrali wejściówki w organizowanych konkursach. Galę poprowadzi Dorota Wellman.

A już w ten weekend miłośnicy książek w formie tradycyjnej i elektronicznej będą mogli wziąć udział w czytelniczym flash mobie, który rozpocznie się punktualnie o godz. 12.00 na Szachownicy, wokół strefy do głosowania na Książki Roku 2019 (Pasaż, poziom 0). Wtedy jego uczestnicy na kilka minut zastygną w ciszy i zatopią się w lekturze – słychać będzie jedynie szelest kartek (ewentualnie klikanie przycisków czytników). W ten sposób poznaniacy wspólnie zamanifestują miłość do literatury i pokażą, że nie brakuje osób, dla których książki mają moc.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar