Poznań: W Teatrze Polskim rozpoczął się festiwal „Bliscy Nieznajomi”. Do kiedy potrwa?

Festiwal Bliscy Nieznajomi. Wschód fot. Sławek Wąchała

Spektakle, spacery performatywne, wideo-instalacje rozrzucone po całym mieście, rozmowy i spotkania. W Poznaniu rozpoczął się festiwal „Bliscy Nieznajomi”, który potrwa do 26 września.

Jego tegoroczna edycja oparta jest w dużej mierze na kilkutygodniowych rezydencjach oraz współpracy artystek i artystów z krajów naszych wschodnich sąsiadów. Także tych, którzy już mieszkają w Polsce jakiś czas.

We wszystkich prezentowanych w tym roku projektach pojawi się motyw marzenia o bezpiecznym miejscu: domu, mieście, kraju, schronieniu. Rozmowy i akcje będą się odbywać w duchu aktywizmu, odpowiedzialności za planetę (wszystkie produkowane projekty powstaną głównie w oparciu o już istniejące materiały i obiekty) i wiary w długofalowe procesy.

22 września na placu przed Teatrem Polskim można było zobaczyć instalację performatywną „Plac Wolności”. To performatywny proces badawczy prowadzony wspólnie z osobami queer w przestrzeni miejskiej. Czy w centrum miasta można stworzyć bezpieczne terytorium dla poznańskiego środowiska LGBTQ+? I jak miałby wyglądać ten utopijny „queerowy dom” wystawiony na widok publiczny? Jak może na niego zareagować miasto? Jak przebiegać będą granice między tym, co uznawane jest za normę, a tym, co ją świadomie i radośnie podważa? Czy swobodę można praktykować i celebrować tylko w ukryciu, czy może ona stać się częścią miejskiej codzienności? Czy musimy wybierać między poczuciem bezpieczeństwa a wolnością?

W ramach projektu odbędą się: performanse i koncert osób współtworzących poznańską scenę queerową: Vrony, Babci, Jasmin i masscry (konsultacje pokazów: Przemek Madej); Narodowe czytanie literatury queer, w którym wystąpią aktor i aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu – Piotr Dąbrowski i Barbara Krasińska, zaś za dramaturgię wydarzenia będzie odpowiadał prof. UAM Błażej Warkocki.

Autorami projektu są Roza Sarkisian (Роза Саркісян), Joanna Wichowska, Kiju Szałankiewicz. Udział biorą: Jaśmin, Sinoa, masscry, Babcia, Vrona, Piotr Dąbrowski, Barbara Krasińska, Błażej Warkocki; konsultacja programowa: Dominika Mądry, współpraca: Przemek Madej (tłumaczenie na Polski Język Migowy).

Festiwal „Bliscy Nieznajomi” potrwa do 26 września.

Źródło: Teatr Polski