Poznań w światowej organizacji innowacyjnych miast

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Poznań przystąpi do Światowej Organizacji Współpracy Miast Innowacyjnych. Stolicę Wielkopolski zaprosiło do organizacji miasto Shenzhen, chińskie miasto partnerskie Poznania. Decyzję podjęli miejscy radni podczas wtorkowej sesji.

Światowa Organizacja Współpracy Miast Innowacyjnych (WICCO – World Innovative Cities Cooperation Organisation) to międzynarodowa organizacja pozarządowa non-profit, którą tworzą miasta i organizacje zaangażowane w pogłębianie globalnej współpracy w dziedzinie innowacji. Jest platformą wymiany doświadczeń, wspierającą rozwój nowoczesnych projektów, a jej członkowie mogą zapoznawać się z najnowocześniejszymi obszarami rozwoju naukowego i technologicznego, uczyć się na podstawie sukcesów i dobrych praktyk innych miast czy nawiązywać kontakty.

Poznań jest partnerem z Shenzhen od 1993 roku. Miasta współpracują gospodarczo, w dziedzinie nauki i techniki, edukacji, kultury oraz ochrony zdrowia. Blisko 30-letnie wzajemne kontakty i wspólne projekty pokazały, że jest to stabilny partner zainteresowany rozwijaniem współpracy z Poznaniem.

Shenzhen jest jednym z najlepiej rozwiniętych chińskich ośrodków przemysłowych i naukowo-technicznych, z silnym sektorem nowoczesnych technologii. To trzecie najbogatsze miasto w Chinach i piąte w Azji. Na arenie międzynarodowej współpracuje z 88 miastami i regionami partnerskimi, jest także członkiem organizacji współpracy międzynarodowej, takimi jak m.in. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO i UNESCO City of Design.

Źródło: UMP

Podziel się: