Poznań: W parku Wilsona będzie nowe oświetlenie i monitoring

park Wilsona fot. L. Łada

Miało powstać w ubiegłym roku, ale dopiero teraz w parku Wilsona montowane są słupy dla nowych latarni i kamer monitoringu. Czy dzięki temu w parku Wilsona będzie bardziej bezpiecznie – i mniej wandali?

Ponad rok temu, bo w lutym 2021 roku Rada Osiedla Święty Łazarz zapowiadała montaż nowego oświetlenia i monitoringu w parku Wilsona zapewniając, że środki na ten cel zostały zapisane w budżecie miasta. „To jedna z pilniejszych inwestycji na naszym osiedlu, o którą zabiegaliśmy od momentu rozpoczęcia prac w radzie osiedla” – zapewniali wówczas radni osiedla Święty Łazarz.

Najwyraźniej jednak coś poszło nie tak, bo montaż latarni i kamera rozpoczął się z ponad rocznym poślizgiem.

Ale w przypadku parku Wilsona lepiej późno niż wcale, ponieważ ten zabytkowy park od wielu lat walczy z wandalami i skutkami ich niszczycielskiej działalności, takimi jak zniszczone ławki, mostki, pomazane sprayem ogrodzenie i mnóstwo śmieci. Park co prawda jest zamykany na noc, ale to, sądząc po ilości aktów wandalizmu, niespecjalnie pomaga. Może więc monitoring i lampy okażą się bardziej skuteczne? Bo nawet jeśli nie odstraszą wandali, to przynajmniej pozwolą ich zidentyfikować. Przy obecnych ciemnościach w tym rejonie nie było to możliwe.

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, lampy mają zacząć działać jesienią tego roku, a koszt inwestycji wyniesie około 2 mln zł. Miejmy nadzieję, że tego terminu uda się dotrzymać, a dzięki monitoringowi i lampom park przestanie być dewastowany.

Podziel się: