Poznań: Uwaga krwiodawcy – rozpaczliwie potrzebna krew!

Taki dramatyczny apel znajdziemy na stronie Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Z powodu pandemii wielu krwiodawców nie może oddać krwi i zapasy dramatycznie spadły. Pomóżmy!

Pandemia sprawiła, że wiele osób, które regularnie oddają krew, są objęte kwarantanną albo nadzorem epidemiologicznym, a w tym warunkach oczywiście krwi nie mogą oddać. I zapasy RSKiK drastycznie spadły. Nie ma w ogóle krwi 0Rh- i BRh-, na ukończeniu są zapasy 0Rh+, ARh+, ubywa także ARh- i BRh+. Zapasy tych dwóch ostatnich grup krwi są na poziomie średnim.

Jeśli krwi nie przybędzie, już za kilka dni możemy mieć problem z transfuzjami u pacjentów podczas operacji, nawet tych ratujących życie. Trzeba będzie wstrzymać wszystkie zabiegi chirurgiczne, a i tak przecież, nawet bez koronawirusa, terminy czekania na operacje są w Polsce bardzo długie.

Oddawać krew mogą wszystkie zdrowe osoby, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną. I wszystkie takie osoby proszone są o zgłaszanie się do RCKiK w Poznaniu ul. Marcelińska 44 oraz oddziałów terenowych, które pracują zgodnie ze swoim harmonogramem.

„Tylko dzięki Państwa ofiarności i zaangażowaniu będziemy mogli pomóc wielu potrzebującym, przewlekle chorym pacjentom!” – apelują lekarze i pielęgniarki z RCKiK.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie RCKiK w Poznaniu.

el