Poznań uruchamia portal dla ofiar przemocy domowej

Jak rozpoznać przemoc? Gdzie uzyskać pomoc? W jakich sytuacjach należy koniecznie reagować? Czym jest Niebieska Karta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się na miejskiej stronie „Poznań przeciw przemocy”.

Miasto Poznań postanowiło zintensyfikować działania na rzecz ofiar przemocy domowej. W czasie pandemii i nakazu izolacji zjawisko przemocy domowej się nasila, o czym świadczą choćby statystyki policyjne. Uruchomienie portalu ułatwi potrzebującym uzyskanie pomocy.

– Dzięki dobrej i stałej współpracy między radnymi oraz zarządzającymi Miastem, dzięki poważnemu potraktowaniu doniesień o wzroście przemocy w krajach wcześniej niż Polska dotkniętych kryzysem covid-19, zdołaliśmy bardzo szybko zareagować i wprowadzić dodatkowe rozwiązania wsparcia w sytuacji przemocy w Poznaniu – wylicza Marta Mazurek, miejska radna, inicjatorka powstania strony „Poznań przeciw przemocy”. – Takim jest m.in. dodatkowy numer komórkowy dla Punktu Interwencji Kryzysowej, pod którym można zgłaszać potrzebę pomocy smsem oraz hotel dla osób zagrożonych przemocą „Bezpieczne miejsce”.

Jak podkreśla, miasto może mieć świetnie działające instytucje i systemy wsparcia, ale na nic się one zdadzą, jeśli nikt o nich nie będzie wiedział.

– Z koleżankami z prezydium Komisji Rodziny Polityki Społecznej i Zdrowia zwróciłyśmy się z prośbą o stworzenie miejskiej strony, na której mieszkańcy i mieszkanki Poznania znajdą wszystkie potrzebne informacje dotyczące zagrożeń związanych z przemocą i oferowanego wsparcia – wyjaśnia.

W portalu pod adresem www.poznan.pl/przemoc znajdują się informacje przede wszystkim potrzebne komuś, kto potrzebuje i szuka pomocy: dane kontaktowe do miejskich instytucji i organizacji pozarządowych świadczących pomoc w przypadkach przemocy, a także informacje o miejscach, gdzie można uzyskać tymczasowe schronienie. Osoby potrzebujące mogą dowiedzieć się, jak założyć Niebieską Kartę oraz znaleźć wiele materiałów edukacyjnych.

Ale są tu też zakładki skierowane też świadków takich sytuacji oraz osób stosujących przemoc i chcących zmienić swoje postępowanie. Informacje zawarte na stronie będą na bieżąco aktualizowane. Kolejnym krokiem będzie zapewnienie dostępu do informacji na tej stronie w językach angielskim i ukraińskim.

– Pamiętajmy, że ważną rolę w ograniczaniu przemocy domowej ma każdy z nas – tłumaczy Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej. – To od naszej wrażliwości społecznej zależy czy zareagujemy, kiedy krzywda dzieje się za ścianą. Wszyscy przecież tworzymy nasze miasto i chcemy by żyło się w nim bezpiecznie, by najsłabsi i bezbronni otrzymywali odpowiednie wsparcie.

Nowa strona internetowa to nie wszystko. Miasto Poznań przygotowuje kampanię społeczną skierowaną do osób dotkniętych przemocą domową. Akcja będzie miała charakter informacyjno-edukacyjny. Plakaty z przesłaniem wspierającym osoby doznające przemocy pojawią się w tramwajach i autobusach oraz na miejskich citylightach. Gdy sytuacja już na to pozwoli, materiały edukacyjne trafią do szkół (uczniów i ich rodziców) i poznańskich instytucji – m.in. Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Poznańskiego Centrum Świadczeń, jednostek urzędu miasta czy zakładów opieki zdrowotnej.

UMP, el