Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Upamiętnijmy budowniczych Rusałki!

Jezioro zbudowali w czasie wojny żydowscy więźniowie i polscy robotnicy przymusowi. Stowarzyszenie Łazęga Poznańska i Stowarzyszenie Mieszkańców Abisynia zbierają środki na ustawienie tablicy informacyjno-edukacyjnej, która przybliży historię powstania jeziora.

“Pomóż nam wydobyć z zapomnienia historię poznańskiego jeziora Rusałka!” – proszą organizatorzy akcji. I utworzyli zbiórkę na portalu zrzutka.pl na postawienie pylonu informacyjno-edukacyjnego nad jeziorem Rusałka, zgodnego z wymogami Systemu Informacji Miejskiej Miasta Poznania.

O tragicznych losach budowniczych Rusałki mało kto wie: pracowali ponad siły, byli katowani i głodzeni, a na domiar złego byli zmuszani do umacniania brzegów jeziora fragmentami rozbitych kamiennych nagrobków swoich przodków.

Nad jeziorem znajdują się dwa miejsca pamięci budowniczych Rusałki. Ale jedno znajduje się na terenie placu zabaw dla dzieci i dorośli raczej tam nie zaglądają – a drugie w połowie drogi między Rusałką a Niestachowską, przy nasypie kolejowym. Tam także mało kto zagląda, bo mało kto wie, że ten skromny pomnik tam jest. Jedna tabliczka ustawiona przy leśniczówce i kierująca do niego to zdecydowanie za mało.

O walce Macieja Krajewskiego, Łazęgi Poznańskiej, o wydobycie macew z dna jeziora pisaliśmy tutaj. Teraz wspólnie ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Abisynia postanowił przywrócić pamięć i godność tym ofiarom hitlerowskiego terroru, a pielęgnowanie ich pamięci jest najlepszą metodą.

“Zaprojektowany przez nas pylon o wymiarach 60 x 200 cm jest zgodny z wytycznymi Systemu Informacji Miejskiej” – czytamy w opisie akcji. – “Chcemy, aby stanął w pobliżu wiaduktu kolejowego po wschodniej stronie jeziora. Projekt otrzymał pozytywną opinię Rady Osiedla Sołacz, Plastyka Miejskiego oraz zgodę Zakładu Lasów Poznańskich, który administruje terenem. Jego treść została skonsultowana z poznańskimi historykami zajmującymi się tematyką okupacji Poznania i zagłady Żydów. Trwają też wymagane ustawą konsultacje z poznańskim oddziałem IPN”.

Organizatorzy potrzebują 8 tysięcy złotych, by postawić pylon. Zorganizowali więc zbiórkę na portalu zrzutka.pl, by zebrać potrzebne pieniądze. Każdy, kto chciałby wspomóc akcję – może to zrobić tutaj.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Upamiętnijmy budowniczych Rusałki!