Poznań: UOKiK ostrzega przed firmami wynajmującymi, a nie sprzedającymi smartfony. Jedna z nich znajduje się w Poznaniu

sprzęt elektroniczny
„Konsumencie, uważaj na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego” – ostrzega w komunikacie UOKiK. Wymienia dwie firmy: bestcena.pl oraz dragonist.pl. Pierwsza nich znajduje się w Poznaniu.

UOKiK otrzymywał skargi na sklepy, które zamiast sprzęt, wynajmowały go klientowi. A jak ustalił UOKiK , w niedostatecznie czytelny sposób informowały klienta o charakterze zawieranej z nim umowy.

„Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały od konsumentów dotyczące działalności podmiotów oferujących elektronikę: bestcena.pl oraz dragonist.pl” – czytamy w komunikacie. – „Dotyczą stosowania niedozwolonych postanowień umownych oraz możliwości wprowadzania w błąd co do charakteru zawieranej umowy – czyli wynajęcia sprzętu elektronicznego, a nie sprzedaży.

W powyższych przypadkach sprzedawcami są podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Oferują m.in. najem telefonów. – Uważajmy na podmioty, które wynajmują sprzęt zamiast zawierać z nami umowę jego sprzedaży. UOKiK przeanalizuje regulaminy i zasady działania wymienionych powyżej sklepów internetowych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

W przypadku najmu konsument stanie się właścicielem telefonu dopiero, gdy zdecyduje się go wykupić. Problemy może powodować to, że nie wiadomo m.in. jak zachowa się firma wynajmująca, gdy sprzęt zostanie uszkodzony lub skradziony. Urząd radzi, aby konsumenci dokładnie zapoznali się z regulaminem przed złożeniem zamówienia i uważnie przeczytali informacje pojawiające się podczas zakupu. Naszą uwagę powinny wzbudzić informacje o tym, że konsument staje się np. „najemcą” telefonu lub płaci „czynsz”, a nie uiszcza cenę zakupu”.

Dlaczego to takie ważne? Bo gdyby telefon został skradziony, uszkodzony lub zgubiony, firma mogłaby zażądać zwrotu jego wartości – skoro go tylko wynajęła i skoro nabywca nie płacił rat za kupno, tylko czynsz za najem. A z kolei sprzedaż takiego telefonu byłaby przestępstwem. Popełnionym nieświadomie – ale jednak przestępstwem.

Jak przypomina „Głos Wielkopolski” transakcjami sklepu bestcena.pl interesował się urząd skarbowy i z tego powodu nawet firma przez jakiś czas miała problemy z wysyłką kupionego sprzętu i ze zwrotem gotówki, jeśli ktoś rezygnował z zakupu, bo nie chciał długo czekać. Skarbówka zajęła także konta firmy. Obecnie biuro firmy na ul. Wierzbięcice jest zamknięte, nie działa też infolinia. Dokonanie zamówienia na stronie również nie jest możliwe.

UOKiK przypomina, że wszyscy, którzy mają wątpliwości, czy zawarli taką umowę, o jaka im chodziło, mogą liczyć na bezpłatną pomoc dla konsumentów świadczoną przez rzeczników konsumentów, organizacje konsumenckie oraz Inspekcję Handlową. Gdzie ich znaleźć – każdy chętny dowie się ze strony UOKiK.

el