szpital laboratorium 1 fot. pixabay

Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy pomoże przy testach na koronawirusa

Pierwsi pracownicy i doktoranci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) już od dzisiaj wesprą Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu w badaniach wykrywających wirusa SARS-CoV-2.

Rektor prof. Jan Pikul powołał prof. Joannę Zeyland, na koordynatora działań UPP wspierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.
– Jako uczelnia wyższa możemy i powinniśmy wpisać się w te działania i podjąć wyzwanie, jakie narzuciła nam aktualna rzeczywistość – mówi prof. Joanna Zeyland. – Z oczywistych względów nie na wszystkie potrzeby jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale z pewnością możemy wesprzeć instytucje zaangażowane w wykrywanie wirusa SARS-CoV-2 oraz te, które są bezpośrednio zaangażowane w walkę z patogenem i leczenie pacjentów.

W pierwszej kolejności nawiązany został kontakt z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu (WSSE), która wskazała że obecnie największą potrzebą są dodatkowe zasoby kadrowe, które wesprą pracę zmianową. Wobec tego zebrana została grupa pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy zgłosili gotowość do udziału w wolontariacie na rzecz wykrywania wirusa w WSSE.

W projekcie biorą udział pracownicy i doktoranci posiadający odpowiednie kwalifikacje, pierwsze osoby podejmą pracę już dzisiaj.
– Jest to praca wymagająca pełnej koncentracji, obciążająca zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, tym bardziej doceniam i jestem poruszona, jak wiele osób zgłosiło chęć niesienia bezinteresownej pomocy – podsumowuje odzew na swój apel prof. Zeyland.

W pracach laboratoryjnych oraz biurowych będzie uczestniczyło ponad dwudziestu ochotników reprezentujących różne specjalności: mikrobiologów, biotechnologów, biologów, genetyków, chemików, technologów żywności oraz specjalistów innych dyscyplin: nauk weterynaryjnych, farmaceutycznych oraz leśnych.

Oprócz doraźnych działań wspierających laboratorium WSSE liczne zespoły badawcze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęły się również realizacji nowych tematów badawczych. Dotyczą one badań bezpośrednio zmierzających do poznania skali rozprzestrzeniania, mechanizmów i skutków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (Katedra Biochemii i Biotechnologii), jak i ogólniejszych problemów epidemiologicznych (Instytut Zoologii), czy uwarunkowań środowiskowych (Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska).

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu przeprowadzony został także monitoring zasobów mogących wspomóc diagnostykę wirusa SARS-CoV-2, tak lokalowych, jak sprzętowych i odczynników. Dalsze działania będę dostosowywane do pojawiających się potrzeb wynikających z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

UPP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze