Stara Papiernia w Poznaniu fot. UMP (1)

Poznań: Uniwersytet Artystyczny dostał Starą Papiernię

Umowa najmu została podpisana w grudniu ubiegłego roku, a wiosną uczelnia zaprosi poznaniaków w tym miejscu na koncert. Uniwersytet Artystyczny do tego czasu przejmie już budynki stanowiące kompleks Starej Papierni.

Rozmowy o wynajmie obiektu są prowadzone praktycznie od czasu, gdy wiadomo było, że – mimo starań potomków byłych właścicieli – to miasto pozostanie właścicielem Starej Papierni. Już wówczas UAP wystąpił do władz Poznania z propozycją przejęcia obiektu na cele edukacyjne, ale też z częścią przeznaczoną dla wszystkich poznaniaków, gdzie mogłyby się odbywać koncerty i wystawy. Uniwersytet Artystyczny, mimo niedawnego remontu i rozbudowy, ma za mało miejsca na cele wystawiennicze, niezbędne uczelni o takim profilu. Galeria Aula i dwie mniejsze galerie studenckie nie rozwiązują problemu i przestrzenie Starej Papierni bardzo się tu przydadzą.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, miasto w ciągu kilku najbliższych miesięcy chce przekazać uczelni budynki, by mógł się tam rozpocząć remont. Na razie UAP przygotowuje koncepcję zagospodarowania wnętrz, później na jej podstawie powstanie projekt i po otrzymaniu pozwolenia na budowę zacznie się remont, który miałby potrwać do 2022 roku. To na razie oczywiście tylko szacunkowe terminy, bowiem uczelnia nie ma jeszcze dokumentacji technicznej wszystkich budynków, nie wiadomo więc, w jakim są stanie. Może się okazać, że zakres prac będzie większy niż wstępnie zakładano. Na pewno zewnętrzny wygląd budynków nie ulegnie zmianie – uczelnia chce tylko wyremontować ceglaną elewację i zachować industrialny charakter całości.

W wyremontowanych budynkach znajdzie swoją siedzibę Uczelniane Centrum Cyfrowe, gdzie studenci i wykładowcy będą mogli realizować swoje projekty w nowych technologiach. Centrum Aktywności Artystycznej, które również tam się znajdzie, będzie otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców. W CAA będą się odbywały warsztaty artystyczne, spotkania poświęcone sztuce i koncerty. Natomiast w barokowym dworku, który też wchodzi w skład kompleksu, będzie część administracyjna i wystawiennicza.

Ideą przewodnią dla tego kompleksu, jak ją widzą władze UAP, jest otwarcie na wszystkich mieszkańców, proponowanie im kontaktu ze sztuką w różnej formie, przy czym chodzi tu nie tylko o sztuki wizualne, ale też muzykę. To nie ma być kolejny kompleks budynków uczelnianych, gdzie nie zagląda nikt poza studentami, ale miejsce, które jest otwarte, chętnie odwiedzane i interesujące dla wszystkich.

Stara Papiernia ma powierzchnię 2,3 tys. metrów kwadratowych, a jeśli uda się dobudować piętro na najwyższym budynku, jak to planuje UAP, to ta powierzchnia jeszcze się zwiększy. Budżet remontu i adaptacji wynosi 39 mln zł, ale uczelnia zamierza się ubiegać o środku unijne na remont.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze