Onkologia szpital Jonschera (podpisanie umowy fot. UMWW

Poznań: Umowa podpisana – szpital onkologiczny do rozbudowy!

Ponad 21 mln zł przeznaczył zarząd Wielkopolski na rozbudowę Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu. To znacznie poprawi warunki leczenia dzieci i młodzieży z chorobami onkologicznymi w regionie.

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podpisali umowę na dofinansowanie projektu pn. „Poprawa jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z chorobą nowotworową w województwie wielkopolskim poprzez przebudowę i rozbudowę budynku Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera U.M. im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz zakup niezbędnego wyposażenia”. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na jego realizację ponad 21 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Cała inwestycja kosztować będzie blisko 32 miliony.

– Ten projekt był dla nas wyjątkowy i leżał nam na sercu, biorąc pod uwagę kogo i czego dotyczy – mówił marszałek. – I choć droga do uzyskania zielonego światła na dofinansowanie jego realizacji z puli środków unijnych leżących w gestii samorządu województwa była trudna, zrobiliśmy wszystko, aby nasza interwencja finansowa – z poziomu regionalnego – trafiła do ośrodka klinicznego. Ogromnie się cieszymy, że terapia i diagnostyka dzieci z chorobami onkologicznymi, dzięki tej inwestycji, będzie prowadzona w miejscu przyjaznym zarówno dla małych pacjentów, jak również ich rodziców, a proces leczenia znacząco się poprawi. To bez wątpienia szlachetny cel i z ciekawością oczekujemy finału.

Marszałek podkreślił znaczenie społecznych partnerów, jakich miał ten projekt: Fundacji DKMS i Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej – „Dzieciaki Chojraki”.
– Wsparcie finansowe DKMS zabezpieczyło wkład własny UMP, czyli blisko 1,6 mln zł – mówi Monika Mizerska–Gryko, Liderka Programu Rozwoju Transplantologii i Wsparcia Pacjentów z Fundacji DKMS.

– Dziękujemy za wsparcie i za wrażliwość. Czujemy się bezpieczni na starcie tej inwestycji – dodaje Michał Pawłowski ze Stowarzyszenie „Dzieciaki Chojraki”, reprezentujący rodziców dzieci chorych onkologicznie.

Ponad 21 mln zł, przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego uczelni w ramach umowy, umożliwią rozbudowę budynku głównego szpitala o nową część o powierzchni użytkowej ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Zakupione zostanie także niezbędne wyposażenie, aparatura medyczna, urządzenia techniczne i sprzęt rehabilitacyjny.
– Szpital im. K. Jonschera ma kluczowe znaczenie w leczeniu nowotworów u dzieci. To dobrze, że tam trafią te środki – podkreśla prof. Andrzej Tykarski.

– Pragnę podkreślić, że znaczenie podpisanej dziś umowy jest nie do przecenienia – mówi prof. Jacek Wachowiak, szef Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu. – Inwestycja ta przeniesie warunki hospitalizacji i diagnostyki w nowy, niedostępny dotychczas dla nas wymiar. Spełnione będą standardy, o których dotąd mogliśmy tylko marzyć. Dzieci przez kilka kolejnych dekad zyskają warunki najlepszego leczenia przy mamie i tacie.

Nowe skrzydło przeznaczone będzie dla dwóch istniejących już oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej (odział III i V) oraz dla Pracowni Patomorfologii, Pracowni Immunologii Hematologicznej, Pracowni Leku Cytostatycznego, Poradni Onkologicznej, które zostaną przeniesione do nowego skrzydła ze starej części szpitala.

W nowych przestrzeniach powstaną: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna. Kupione zostanie także niezbędne wyposażenie, aparatura medyczna, urządzenia techniczne i sprzęt rehabilitacyjny. Wszystko to przyczyni się do znaczącej poprawy procesu leczenia i diagnostyki u dzieci z chorobami nowotworowymi.

Przedsięwzięcie wpisane zostało w ramy Poddziałania 9.1.1: „Infrastruktura ochrony zdrowia” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

UMWW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze