Podpisanie umowy, P. Gliński, J. Solarski fot. Danuta Matloch,MKiDN

Poznań: Umowa o współprowadzeniu budowy Teatru Muzycznego podpisana!

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podpisał umowę o współprowadzeniu – i współfinansowaniu – budowy nowej siedziby poznańskiego Teatru Muzycznego. „Mamy to” – powiedział dyrektor teatru, Przemysław Kieliszewski.

Umowa jest niezwykle ważna, bo bez niej, w obecnej sytuacji gospodarczej, miasto Poznań, które jest organem prowadzącym teatru i inwestorem nowej siedziby, miałoby poważny problem z jej dokończeniem. Teraz, dzięki umowie podpisanej przez ministra Glińskiego, budowa nowej siedziby może się rozpocząć.

Zgodnie z umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy na ten cel 110 mln zł, a przez najbliższe cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie. Pozostałe pieniądze na inwestycję będą pochodziły z budżetu miasta, a teatr będzie wspólną instytucją kultury Poznania i MKiDN  w trakcie realizacji inwestycji i do 31 grudnia 2025 roku.

– Czasowe współprowadzenie Teatru Muzycznego pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał artystyczny, a także zrealizować długo oczekiwaną inwestycję – zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Już teraz teatr przyciąga nie tylko poznanianki i poznaniaków, ale również publiczność z całego regionu. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój teatru i otworzy przed nim nowe możliwości, co z kolei sprawi, że do Poznania będą przyjeżdżać widzowie z całej Polski.

Teatr Muzyczny w Poznaniu jest 16. z 31. instytucji artystycznych, którym ministerstwo od 2016 roku zapewniło współprowadzenie.

– Mamy długą listę oczekujących na kolejne współprowadzenia – mówi minister Gliński. – W przypadku Poznania władze lokalne, posłowie z Wielkopolski przez lata zabiegali o to, by to właśnie Teatr Muzyczny był współprowadzony przez resort kultury. Jednym z podstawowych kryteriów podjęcia tej decyzji był poziom artystyczny i znaczenie kulturowe tej instytucji. Nie mieliśmy wątpliwości, że wyróżnia się ona na tle innych i zasługuje na wsparcie.

– To jest ten moment, kiedy domyka się ważny etap inwestycji – podsumował Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – Teatr ma zapewnione finansowanie budowy długo wyczekiwanej nowej siedziby. Miejsce, w którym ona powstanie, jest wyjątkowe. Zbieg ulic Święty Marcin i Skośnej jest znakomicie skomunikowanym samym sercem Poznania. To pozwoli nam z jednej strony służyć mieszkankom i mieszkańcom całego powiatu i metropolii, a z drugiej przyciągać do centrum Poznania od 250-300 tysięcy osób rocznie.

Przypomnijmy, że od końca ubiegłego roku inwestycja ma pozwolenie na budowę, a pod koniec tego roku maja się rozpocząć przetargi na realizację inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć na początku 2023 roku, a zakończyć trzy lata później – i wtedy już widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze spektakle w nowym budynku, który zaprojektowała pracownia Atelier Loegler Architekci, wygrywając konkurs.

Główna widownia pomieści 1200 widzów, dzięki czemu będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku będzie też sala kameralna na około 300 miejsc oraz restauracja i sala bankietowa. Obiekt będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zasilany zieloną energią.