ulica Kwiatowa wizualizacja fot. ZDM

Poznań: Ulica Kwiatowa ma być “bezpieczna i zielona”. Co z kierowcami?

Ulica Kwiatowa ma całkowicie zmienić swoje dotychczasowe oblicze. ZDM zapowiada, że samochody zostaną zastąpione drzewami.

Zmiany na ulicy zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi. Obecnie odcinek pomiędzy ulicami Półwiejską i Rybaki jest zastanwiony samochodami. To ma się zmienić. Zamiast “parkingu” w tym miejscu ma się pojawić więcej zieleni, a ulica powinna się stać spoiwem pomiędzy deptakiem na ulicy Półwiejskiej i ulicą Rybaki, przy której znajduje się kilka popularnych lokali. – Zieleń pojawi się w formie drzew i zieleni niskiej, a jej wprowadzenie w gęstą śródmiejską zabudowę stanie się odpowiedzią na zmieniający się klimat i potrzeby człowieka żyjącego w środowisku miejskim ujęte w kluczowych dokumentach miasta – tłumaczy ZDM w komunikacie.

Co istotne, wprowadzenie zieleni na ulicy nie oznacza, że zniknie z niej ruch samochodowy. Mieszkańcy dalej będą mieli możliwość dotarcia do swoich domów, a służby ratunkowe do sytuacji nagłych. W związku ze specyficznym planem ułożenia zieleni, wszyscy kierowcy będą natomiast zmuszeni do ograniczenia prędkości, przejeżdżając przez ulicę Kwiatową.

– Ulica zyska cechy tak zwanego woonerfu – przyjaznej przestrzeni wypełnionej zielenią z priorytetem ruchu pieszego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla ogródków gastronomicznych, a jeśli mieszkańcy po oddaniu ulicy do użytkowania wyrażą takie oczekiwanie – ławek – wyjaśnia ZDM.

Początek przebudowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku. 

ZDM / op. NA

Dodaj komentarz

avatar