Stare Miasto Poznań fot. Sławek Wąchała

Poznań: Ulgi w czynszach dla przedsiębiorców przedłużone

Miasto Poznań i ZKZL, zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego roku, przedłużyły obniżkę czynszów dla przedsiębiorców z branż najbardziej poszkodowanych przez pandemię.

Obniżka będzie obowiązywać do końca marca tego roku, a jej wydłużenie jest bezpośrednim efektem utrzymania obostrzeń ze względu na pandemię.
– Sytuacja wielu przedsiębiorców nie tylko się nie poprawiła, ale jest jeszcze gorsza niż jesienią – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Pomoc dla poszkodowanych jest zadaniem rządu, ale kolejne rządowe tarcze nie do końca spełniają swoje zadanie. Najlepiej świadczy o tym desperacja przedsiębiorców, którzy zdecydowali się otworzyć swoje lokale pomimo pandemii. W tej sytuacji decyzja o wydłużeniu obniżek czynszu była oczywista.

Poznańscy przedsiębiorcy z branż, które zostały objęte zakazem działalności, czyli na przykład siłownie czy kluby muzyczne, nadal będą płacić tylko 50 proc. normalnego czynszu. Natomiast firmy z branży gastronomicznej czy turystycznej, które mogą działać w ograniczonym zakresie, płacą czynsz niższy o 25 proc.

Przedsiębiorcy będą tylko musieli złożyć wnioski -zarówno ci, którzy w ubiegłym roku otrzymali obniżkę, jak i ci, którzy starają się o nią pierwszy raz. Ci, którzy obniżkę już dostali, teraz złożą wniosek o jej przedłużenie, a ci, którzy robią to pierwszy raz, muszą wykazać spadek przychodów o 25 proc. w grudniu 2020 roku w stosunku do grudnia 2019 roku.

Z kolei przedsiębiorcom, którzy otrzymali pomoc z pierwszej poznańskiej tarczy antykryzysowej przy pierwszym lockdownie, miasto wydłużyło termin uzupełnienia kaucji aż do 30 kwietnia 2022 roku.

Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o obniżenie czynszu można znaleźć na stronie internetowej ZKZL.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze