Młodzieżowa Rada Miasta fot. MRM

Czym się zajmują, a czym zajmować powinny samorządy uczniowskie, jak zaktywizować uczniów – te i wiele innych tematów będzie poruszał III Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich, który odbędzie się 24 września.

Kongres organizują Młodzieżowa Rada Miasta Poznania razem z Fundacją na rzecz Praw Ucznia w Auli prof. Ziembińskiego Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu. Wydarzenie rozpocznie się o 9.00 rano powitaniem przez Kacpra Nowickiego, głównego organizatora i byłego Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, który wygłosi także prelekcję o wyborach do samorządu uczniowskiego. Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia Mikołaj Wolanin wygłosi prelekcję zatytułowaną “Prawa i obowiązki ucznia i uczennicy”.

Głos zabiorą także Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, prof. Krzysztof Skibski, prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej i Anna Młynarczyk, dyrektor Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Podczas wydarzenia odbędzie się także debata o aktywizmie na ulicy, w szkole i w internecie, w której udział wezmą: Dominik Kuc, członek Rady Fundacji GrowSpace, inicjator ogólnopolskiego projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, członek Rady Konsultacyjnej przy Strajku Kobiet, Laura Kwoczała, szefowa Biura Krajowego Partii Zielonych, Franek Broda, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Forum LGBT+ oraz Sebastian Radzimiński, aktywista z mazurskiej Ostródy, członek Zarządu Stowarzyszenia RzeczJasna!

Wydarzenie zamknie rozmowa moderowana “Samorząd Uczniowski a podobne organizacje na uczelni wyższej” z udziałem przedstawicieli Samorządu Studenckiego UAM.

Źródło: Młodzieżowa Rada Miasta