Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

Poznań: UAM trzecim uniwersytetem w kraju

Tak wynika z tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zestawieniu wszystkich uczelni zajmuje 4 miejsce, za Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską.

– Bardzo się cieszymy, że wracamy na 4 pozycję wśród wszystkich uczelni wyższych w kraju – mówi JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. – To potwierdzenie, że jako uczelnia badawcza i udziałowiec konsorcjum EPICUR, wciąż staramy się o wysoką jakość badań i dydaktyki. Wiemy, że nasza oferta jest bardzo dobra, ale młodzi ludzie wybierając uczelnię szukają wskazówek, wszelkie rankingi, czy tego
chcemy, czy nie, są właśnie taką wskazówką.

– Przez minione lata intensywnie na taki awans pracowaliśmy – dodaje prorektor ds. kadr i rozwoju, prof. dr hab. Tadeusz Wallas.

Najlepszymi kierunkami okazały się: filologia angielska, filologie obce, geografia, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, pedagogika specjalna oraz turystyka i rekreacja.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych polskich uczelni i od lat zajmuje 3 miejsce wśród polskich uniwersytetów. Plasuje się także w gronie 1000 najlepszych uczelni na świecie, co potwierdzają wyniki czołowych rankingów instytucjonalnych (rankingu szanghajskiego, QS, Times Higher Education i US News). W wiodącej dla siebie dziedzinie – Arts & Humanities – UAM utrzymuje swoją mocną pozycję w dyscyplinach: językoznawstwie, lingwistyce i filologii angielskiej.

To najwyżej sklasyfikowana poznańska uczelnia w rankingu uczelni akademickich. W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się ich jeszcze kilka: na 17. miejscu znalazł się jeszcze Uniwersytet Medyczny, na 25. – Uniwersytet Ekonomiczny, na 27. – SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który główną siedzibę ma w Warszawie, ale mieści się także w Poznaniu, a na 31. Uniwersytet Przyrodniczy.

 

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze