Poznań: UAM też gra z WOŚP

Prof. A. Lesicki fot.,UAM
Wycieczka z rektorem po Collegium Minus na aukcji 28. Finału WOŚP oraz Meteoryt Morasko w Auli UAM. Takie atrakcje przygotował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na WOŚP.

Profesor Andrzej Lesicki, rektor uczelni, zaprasza na wycieczkę po Collegium Minus. Udział w niej można wylicytować na Allegro i naprawdę warto to zrobić. W trakcie godzinnego spotkania z rektorem dowiedzieć się będzie można wszystkiego o historii uczelni, zwiedzić Collegium Minus – budynek, który od ponad stu lat pełni funkcje dydaktyczne – a także poznać wiele ciekawostek. Bo nawet ten, komu się wydaje, że dobrze zna ten budynek i jego zakamarki – może się zdziwić!

Na przykład: czy wiecie, ile lat ma dywan, który znajduje się w rektorskim gabinecie? Jakie sekrety skrywa uniwersytecka aula? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi zyska zwycięzca aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego oprowadzi sam rektor uczelni! A na koniec wizyty zwycięzca otrzyma promocyjne gadżety uniwersyteckie oraz publikacje związane ze stuleciem uczelni.

Drugą atrakcją 28. Finału WOŚP jest bez wątpienia prezentacja w holu Auli UAM największego w Polsce muzealnego meteorytu! Ważący 262 kg MEMORSS (Meteoryt MORasko Skirzewska Smuła), został wydobyty w 2012 roku w pobliżu rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko. National Geographic Travelery ogłosił to wydarzenie Naukowym Odkryciem Roku 2012. W trakcie ekspozycji będzie można wysłuchać historii o deszczu meteorytów sprzed 5000 lat, a także, dzięki filmowi przygotowanemu w systemie VR, zobaczyć (i przeżyć!) uderzenie meteorytu. Wszystko to będzie możliwe od 10.30 do 19.30.

Rezerwat Meteoryt Morasko, utworzony został w 1976 r. w celu ochrony 7 kraterów meteorytowych, z których największy ma  100 m średnicy. Meteoryt Morasko, a właściwie deszcz meteorytów uderzył w Ziemię ok. 5000 lat temu. Pierwszy jego kawałek (78 kg) znalazł w 1914 r. sierżant Franz Cobliner, podczas kopania rowów strzeleckich. Do dzisiaj udokumentowano ponad 1000 fragmentów meteorytu o łącznej masie ponad dwóch ton!

UAM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: