Poznań: Tysiące poznaniaków w obronie wolnych mediów i demokracji

Protest Wolne Media Poznań 12.08.2021 fot. Sławek Wąchała
Kilka tysięcy osób wzięło udział w demonstracji pod hasłem „Nie oddamy wolnych mediów” na placu Wolności. Dziś najczęściej powtarzanym słowem było „Hańba” pod adresem polityków, których głosami przeszła ustawa lex TVN.

– To, co się wydarzyło wczoraj na sali plenarnej Sejmu RP, to jest hańba. Dlatego się tu ponownie pojawiliśmy na placu – mówił Sławomir Majdański z KOD, organizator zgromadzenia. Jego okrzyk podchwycili obecni i przez kilka minut skandowali „hańba” na zmianę z hasłem „wolne media”.

Chodziło o wczorajsze głosowanie w sprawie wniosku Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie debatowania nad ustawa zwaną lex TVN. Posłowie wniosek przegłosowali i zgodnie z wynikiem głosowania mieli wrócić do debaty nad ustawą dopiero we wrześniu – ale wtedy marszałek Witek zarządziła przerwę, a po niej – reasumpcję ze względu na błąd, jaki popełniła ona sama i pomyłkę w głosowaniu trzech posłów Kukiz’15. A przy powtórnym głosowaniu wniosku Kosiniaka-Kamysza posłowie go odrzucili i w ten sposób debata i głosowanie nad lex TVN nie zostało odroczone. Kontrowersyjna ustawa została przyjęta.

Jej uchwalenie wywołało protesty w całym kraju – setki osób zebrały się przed budynkiem sejmu. Dziś był drugi dzień protestów, a podczas niego poseł Adam Szłapka opowiedział, jak wyglądała sytuacja na sali sejmowej. Swoją wypowiedź rozpoczął jednak od archiwalnego nagrania wypowiedzi Pawła Kukiza, w której polityk mówi o tym, że nie ma takiej opcji, żeby sprzedał ideały, a zwłaszcza posłom PiS.

– Na sali była atmosfera pełna emocji – opowiadał przewodniczący Nowoczesnej. – PiS nie miał większości. Naprawdę nie miał większości. Przegrali głosowanie porządkowe, w tym fundamentalne głosowanie dotyczące odroczenia obrad. W momencie przegrania głosowania sprawa w zasadzie była zamknięta, nic nie można było zrobić. Marszałek Elżbieta Witek złamała prawo – art. 231 Kodeksu karnego to 10 lat pozbawienia wolności – przekroczyła uprawnienia i wznowiła obrady. My mogliśmy wyjść z tej sali i zerwać quorum, ale już wiedzieliśmy, że nastąpiła korupcja, wiedzieliśmy, że kupili posłów Kukiz’15. Hańba! To, co wczoraj zrobili, to jest akt Targowicy 2021 roku i za to osobiście odpowiada marszałek Elżbieta Witek.

Poseł Szłapka podkreślił też, że ta sytuacja oznacza koniec apelowania do posłów PiS, żeby zachowywali się przyzwoicie.
– Koniec! – powiedział. – Teraz deklarujemy bardzo jasno: każdy z was zostanie osądzony za łamanie prawa, także Elżbieta Witek. Będzie siedzieć.

Ukarany powinien zostać także Paweł Kukiz, który przypomniał mu bohatera „Zbrodni i kary”.
– Mieliśmy takiego właśnie człowieka: który popełnił zbrodnię i o tym wie – wyjaśnił poseł. – I on za to odpowie.

Zdaniem Adama Szłapki takie ruchy świadczą o tym, że ta władza już się kończy.
– Dlatego, mimo że ci bandyci z Jarosławem Kaczyńskim na czele chcą demokrację zabić, podeptać, my nie możemy się cofnąć – przekonywał. – Musimy być zdeterminowani, pełni energii, zaangażowani, patrzeć im na ręce, bronić wolnych mediów, wolnych sądów, wspierać się nawzajem i być zawsze tam, gdzie trzeba. Tak jak dzisiaj tu jesteśmy.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: