Poznań: Trzydziesty Festiwal Malta odwołany!

Malta Festival Poznań
„Wierzymy, że informację o zmianie terminu 30. Malta Festival Poznań przyjmiecie ze zrozumieniem” – pisze Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. jednak kiedy festiwal się odbędzie – jeszcze nie wiadomo. Oczywiście z powodu koronawirusa.

„Globalny kryzys zdrowotny związany z covid 19 zmienił naszą rzeczywistość. Od pierwszych chwil śledzimy sytuację epidemiologiczną na świecie, obserwujemy decyzje państw, sztabów kryzysowych i wreszcie przyglądamy się ruchom międzynarodowych festiwali, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, podejmują trudne decyzje” – pisze w liście do miłośników Malty Michał Merczyński. – „Nadszedł moment, w którym także my musimy przedsięwziąć takie same kroki. Wierzymy, że informację o zmianie terminu 30. Malta Festival Poznań przyjmiecie ze zrozumieniem.

W obliczu ciągle zmieniającego się scenariusza, w czasach tak niespotykanej niepewności, wreszcie w czasach ograniczeń dotyczących organizacji imprez masowych i swobodnego przepływu osób, zdecydowaliśmy, że 30. edycja Malta Festival Poznań nie odbędzie się w planowanym terminie 19–28 czerwca 2020 roku. Decyzja o zmianie dat festiwalu zapadła w porozumieniu z władzami Urzędu Miasta Poznania, w zgodzie z polityką kulturalną. Naszym absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa publiczności, artystek i artystów oraz wszystkich osób zaangażowanych w festiwal.

Nie kończymy prac nad 30. urodzinami Malty, w najbliższym czasie będziemy szukać nowych możliwości zorganizowania wydarzenia w przestrzeni pozbawionej ryzyka. Dołożymy wszelkich starań, by ta zmiana, wynikająca z globalnego kryzysu, w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na program festiwalu. Wrócimy do Was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy, który opracujemy w dialogu z władzami Urzędu Miasta Poznania”.

Kiedy to jednak nastąpi? Nie wiadomo, bo nikt – przynajmniej na razie – nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie się rozwijała pandemia, czy już jesteśmy po apogeum zachorowań czy jeszcze przed i kiedy w Polsce rząd wyda ponownie zezwolenie na organizowanie imprez masowych. W tym festiwali.
– Zakazy dotyczące imprez masowych będą obowiązywały dłużej, bo one niosą ze sobą bardzo duże ryzyko – powiedział minister Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej 16 kwietnia. – Na ten moment obowiązuje zakaz do odwołania i nie planujemy jego zniesienia ani w drugim, ani w trzecim etapie odmrażania gospodarki.

Dyrektor Michał Merczyński nie traci jednak ducha i obiecuje widzom wyjątkowe atrakcje z okazji 30 urodzin, gdy tylko będą się mogły odbyć.
„W tych trudnych czasach mamy dla Was bardzo wzruszającą wiadomość, która utwierdza nas w przekonaniu, że nasza praca ma sens” – informuje. – „Właśnie zakończyliśmy nabór do społeczno-artystycznej części festiwalu, programu Generatora Malta. Liczba zgłoszeń przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, otrzymaliśmy 109 propozycji działań od artystów i artystek z różnych części świata (w tym z Syrii, Kuby, Francji czy Ukrainy), którzy chcą być częścią programu jubileuszowej Malty. Czujemy się odpowiedzialni za ich pracę, pragniemy ogłosić aż osiem zwycięskich projektów oraz zapewnić twórców i twórczynie o ich realizacji w niezagrażających zdrowiu i życiu warunkach oraz terminach.

Jesteśmy głęboko przekonani, że teraz musimy skupić się na działaniach umożliwiających powrót do normalności po tej absolutnie niespotykanej sytuacji, z którą sektor kultury i wszyscy jej przedstawiciele i przedstawicielki nigdy wcześniej nie mieli do czynienia. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość i dotychczasową pracę przy jubileuszowej edycji Malta Festival Poznań”.

Malta Festival Poznań, el

Podziel się: