szkoła przy Różanej fot. PIM

Poznań: Trwa remont szkoły przy Różanej

Ponad stuletni gmach Zespołu Szkół nr 5 w Poznaniu zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego przechodzi gruntowną renowację – i już widać jej pierwsze efekty.

– To kolejny budynek szkoły w Poznaniu, któremu przywracamy dawną świetność – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Trwa remont elewacji zachodniej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, odnowione zostało już wejście do przedszkola oraz wejście główne do budynku. Na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane drzwi do przedszkola, które odzyskały pierwotny kolor – niebieski.

Niebieska będzie również stolarka okienna, która jest sukcesywnie wymieniana. Odnawiane są także liczne elementy architektury barokowo-klasycystycznej, jak ozdobne płaskorzeźby z piaskowca. Prace wcześniej poprzedziły specjalistyczne badania, które pomogły wskazać pierwotny kolor poszczególnych elementów.

Prowadzony remont elewacji obejmuje m.in. osuszenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej, naprawę rys, pęknięć i ubytków w murze, renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów oraz naprawę i uzupełnienie tynku.

Wszelkie roboty są realizowane pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, bo budynek od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze